Luca D’Agnese: Mochovce sú našou prioritou (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D'Agnese. SE

Tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce chceme dostavať čo najrýchlejšie a čo najlepšie, tvrdí generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese. Ten v rozhovore prezradil, ako to vyzerá s predajom 66-percentného podielu elektrární. Venovali sme sa aj policajnej razii v podniku.

Na svete je už vypracovaná aktuálna analýza dostavby dvoch jadrových blokov v Mochovciach. Ako to teda vyzerá s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce? Hovorí sa o opätovnom predražovaní investície či o ďalšom posune termínov dostavby. Čo je na tom pravda?

Môžeme potvrdiť, že tá analýza už bola vypracovaná, ale my ako spoločnosť sme povinní nezverejniť ju, pretože obaja akcionári túto správu ešte stále analyzujú. Nemôžem povedať k tejto téme príliš veľa detailov. Čo môžem povedať je to, že analýza obsahuje viacero scenárov. V analýze nie je jedno fixné číslo. Čiže, ak sa teraz napríklad príjmu opatrenia na zníženie rizík, pôjde o scenár s najmenším dopadom na rozpočet investície respektíve na termíny dostavby. Akcionári sa teraz musia dohodnúť, aké opatrenia je potrebné prijať, aby sa minimalizovali dopady na projekt dostavby Mochoviec. Akonáhle sa akcionári dohodnú zverejníme aj presné čísla.

Stále stojíte za svojim tvrdením, že Mochovce chcete dostavať?

Áno. To je jedna z najdôležitejších vecí. Okolo dostavby Mochoviec vznikli rôzne špekulácie. Záväzkom nielen Slovenských elektrární, ale aj hlavného akcionára (talianska spoločnosť Enel – pozn. red.) je naozaj pokročiť s projektom natoľko, ako sa bude dať. Chceme ho ukončiť čo najrýchlejšie, a čo najlepšie. Dôvod je jednoduchý. Tento projekt, ktorý je v pokročilom štádiu totiž zvyšuje hodnotu spoločnosti Slovenské elektrárne. V prípade, že by náš väčšinový akcionár predal svoj 66-percentný podiel, tak by predával potom niečo čo má vyššiu hodnotu.

Ak by sa mal dnes Enel rozhodnúť, či vstúpi do Slovenských elektrární s podmienkou dostavby Mochoviec, ako by sa podľa vás rozhodol?

Je to pre mňa veľmi hypotetická otázka. Jedno čo však viem povedať je, že v Európe sa v súčasnosti spúšťajú jadrové projekty, či už vo Veľkej Británii alebo v Maďarsku. Čiže z nášho pohľadu je v Európe priestor pre jadro.

Takže podľa vás je výhodné v súčasnosti púšťať sa do realizácie jadrového projektu?

Podľa mňa jadro má priestor a zvlášť v prostredí, kde má podporu lokálnych samospráv, ako napríklad na Slovensku. Ak má aj podporu vlády, tak je to niečo, čo môže mať ešte väčší význam.

Poďme k plánovanému predaju majoritného podielu elektrárni. Je dnes vôbec isté, že Enel predá svoj 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach?

Isté je, že Enel spustí proces, v ktorom bude dostávať ponuky na odkúpenie 66-percentného podielu. Takže v prípade, že by prišli atraktívne ponuky, tak by Enel pokračoval v tom procese a podiel predal. Ak však neprídu atraktívne ponuky Enel nie je nútený predávať Slovenské elektrárne.

Dokedy by sa malo definitívne rozhodnúť, či k predaju elektrární dôjde, alebo nie?

Je predčasné hovoriť o nejakých dátumoch, pretože bude záležať, čo urobia záujemcovia o Slovenské elektrárne, ako aj záujemcovia o iné aktíva, ktoré Enel predáva. Dostávať ponuky by sme mali začať niekedy v jeseni tohto roka.

Evidujete už v súčasnosti nejaké ponuky? Hovorí sa o záujme Čechov, Rusov či dokonca Číňanov.

Tých klebiet v médiách je viacej. Ale my klebety nepotvrdzujeme ani nevyvraciame.

Vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu a prijímaní medzinárodných sankcií voči Rusku ste ochotní rokovať o predaji elektrární aj s ruskou firmou?

Keďže rokovať so záujemcami bude Enel ako hlavný akcionár, my ako spoločnosť nemáme veľmi čo k tomu povedať. V každom prípade to bude veľmi otvorený proces, kde každý záujemca bude mať príležitosť prejaviť svoj záujem. Nateraz je naozaj predčasné povedať, či nejaký konkrétny záujemca tam bude alebo nebude. Spoločnosť zatiaľ nemala kontakt so žiadnymi záujemcami. Keď k niečomu dôjde, tak ako prvá bude informovaná vláda, a následne budeme pravdepodobne informovať média.

Myslíte si, že by bol ochotný Enel predať Slovenské elektrárne aj za menej, ako ich pred ôsmimi rokmi kupoval?

Je to otázka, na ktorú môžete získať odpoveď len od akcionára.

Enel sa ešte stále nevyrovnal so štátom za privatizáciu 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. Chcete túto otvorenú otázku vyriešiť ešte do začatia prípadného predaja akcií?

V tejto chvíli sa aj Enel aj vláda sústreďujú na projekt dostavby Mochoviec. Tento projekt zostáva prioritou číslo jedna. Ostatné otvorené otázky samozrejme treba vyriešiť, či už sa spoločnosť predá alebo nie, ale je to priorita číslo dva.

Prejdime k nedávnej akcii policajtov vo vašej spoločnosti. Čo vidí manažment Slovenských elektrární za policajnou raziou?

Pýtate sa nás niečo, na čo nevieme odpovedať ani my, a nemáme vo zvyku o veciach špekulovať. To čo vieme, je informácia z oficiálnych dokumentov, ktoré nám boli predložené ako podklady pre policajnú operáciu. Podľa nich vieme, že by sa to malo týkať nejakých skutočností, ktoré sa udiali ešte predtým, ako bol ukončený proces privatizácie a pred zmenou manažmentu spoločnosti, čiže pred aprílom 2006. Či je to súčasťou nejakého širšieho vyšetrovania nevieme a nemáme o tom viac informácií.

Takže ste presvedčený, že policajná razia nesúvisí s aktivitami Enelu v Slovenských elektrárňach?

Môžeme len komentovať to čo sme si prečítali v dokumentoch – príkaze na prehliadku, a tie to vylučujú, lebo vyšetrovanie sa dotýka obdobia pred vstupom Enelu do Slovenských elektrární. My sa sústreďujeme na prácu. Kým spravodlivosť robí svoje vyšetrovania, ktoré považujú za potrebné, my sa zameriavame na to, čo je dôležité pre spoločnosť respektíve pre krajinu.

Myslíte si, že tá policajná razia môže nejako ovplyvniť plánovaný predaj elektrární?

Ja osobne si nemyslím, že by to malo mať nejaký vplyv na predaj akcií. Takéto akcie sú dnes vcelku bežné. Je celkom bežné, že veľké korporácie podliehajú širokým auditom napríklad z protimonopolného úradu či iných úradov. Otázka možno je, akým spôsobom sa vykonávajú. Či viac alebo menej viditeľne. V konečnom dôsledku má však kupujúci záujem o aktíva, o trhový potenciál spoločnosti o samotnú spoločnosť. A nie o to, čo nejakí jednotlivci urobili pred ôsmimi rokmi. Tí ľudia, ktorí niečo vtedy urobili tak sú možno už dávno na dôchodku.

Aká je súčasná finančná situácia v podniku?

Slovenské elektrárne uzatvorili rok 2013 s finančnými výsledkami, ktoré považujem naozaj za výnimočné. Aj ak vezmete do úvahy situáciu na finančných trhoch, keďže ceny elektriny sú historicky na najnižších úrovniach, a mnohé spoločnosti, ktoré vyrábajú energiu zápasia o existenciu. Vlani sme dosiahli prevádzkový zisk v objeme vyše 700 miliónov eur. Čistý príjem bol tak na úrovni 350 miliónov eur. Čistá zadĺženosť podniku je niečo pod jednu miliardu eur. Tento rok sú trhy s energiami naďalej v ťažkej situácii. Ceny elektriny sú veľmi, veľmi nízke.

Predtým ako Luca D’Agnese v máji tohto roka nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa Slovenských elektrární zastával funkciu generálneho riaditeľa Enel Rumunsko. Bol výkonným riaditeľom GRTN, talianskeho prevádzkovateľa prenosovej siete, následne riaditeľom Útvaru prevádzok, zodpovedným za prieskum, správu a realizovanie investícií v spoločnosti Terna, prevádzkovateľa národnej prenosovej siete, po spojení tohto prevádzkovateľa s GRTN. Luca D’Agnese je držiteľom vysokoškolského diplomu z Univerzity v Pise z fyziky a titulu MBA, ktorý nadobudol v INSEAD. Pracoval 15 rokov pre spoločnosť McKinsey, v ktorej sa stal v roku 1996 partnerom, a špecializoval sa na sektor verejných služieb, t.j. integrovaných služieb, elektriny, plynu, vody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárne