Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria
Ilustračné foto SITA
15. augusta 2013 9:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rozhodnutie o termináli pre LNG nepadne pred rokom 2014

Európska komisia (EK) by o umiestnení regionálneho terminálu pre skvapalnený zemný plyn (LNG) mohla rozhodnúť do konca tohto roka a o jeho financovaní do polovice roka 2014. V stredu to vyhlásil vysoký predstaviteľ spoločnosti Gasum, ktorá prevádzkuje fínsku distribučnú sieť.

EÚ chce integrovať fínsky, estónsky, litovský a lotyšský trh so zemným plynom a v regióne vystavať terminál, ktorý by všetkým zúčastneným krajinám umožňoval nakupovať plyn od viacerých dodávateľov a znížiť tak závislosť od Ruska. „Predpokladá sa, že o mieste pre terminál sa rozhodne do konca roka,“ povedal agentúre Reuters šéf distribučných služieb spoločnosti Gasum Ari Suomilammi. Gasum, ktorý je čiastočne vo vlastníctve Gazpromu, všetok plyn do svojej siete nakupuje z Ruska a chcel by postaviť terminál vo fínskej pobrežnej obci Inkoo, s plynovodom do Estónska. Pobaltskí susedia Fínska však majú o stavbu regionálneho terminálu tiež záujem a zatiaľ sa nedokázali dohodnúť, kde by sa mal postaviť.

Pôvodne sa očakávalo, že EK o mieste stavby rozhodne ešte toto leto. Ak by sa rozhodnutie malo odložiť, podobne ako už minimálne dvakrát tento rok, mohlo by to zabrzdiť plány EÚ na zníženie svojej závislosti na dodávkach plynu od ruského Gazpromu. Hoci spotreba zemného plynu od roku 2008 aj vďaka nízkym cenám uhlia klesá, Fínsko ho podľa štatistík v roku 2012 spotrebovalo 3,1 mld. kubických metrov a krajina preto argumentuje, že jej spotreba jej dáva nárok na stavbu terminálu, na ktorú Gasum získal financovanie z eurofondov. Litva, ktorá v roku 2012 spotrebovala 3,3 mld. kubíkov plynu, medzičasom začala stavať menší terminál bez finančnej podpory EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies