Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
16. novembra 2015 14:42 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rozdiel medzi ponukou a dopytom po rope sa postupne zmenší

Rusko predpokladá, že sa nerovnosť medzi svetovou ponukou a dopytom po rope zmenší. V druhej polovici budúceho roka by mohla prebytková ponuka zaniknúť.

Rusko ako najväčší svetový producent ropy predpokladá, že sa rozdiel medzi svetovou ponukou a dopytom po rope postupne zmenší. Uviedol to v pondelok ruský minister energetiky Alexander Novak. Minister zároveň dodal, že prebytková ponuka by mohla zaniknúť v druhej polovici budúceho roka.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je pripravená s Ruskom konzultovať a zhodnotiť situáciu na svetovom ropnom trhu. Avšak v rámci OPEC neexistuje spoločné stanovisko v oblasti zníženia produkcie ropy, povedal Novak reportérom pri príležitosti summitu G20 v Turecku.

Počas minulého týždňa ceny ropy evidovali pre veľké zásoby najväčšie straty za posledných osem mesiacov. V pondelok však ceny posilnili pre letecký útok francúzskeho letectva na pozície Islamského štátu v Sýrii. Francúzsky útok bol odvetou za piatkové teroristické činy, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát . O 11:43 GMT ropa Brent posilnila o 1,2 % na 45,02 USD za barel a ľahká americká ropa si prilepšila o takmer 2 % na 41,49 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame