Rozdiel medzi ponukou a dopytom po rope sa postupne zmenší

16. novembra 2015 14:42

Rusko predpokladá, že sa nerovnosť medzi svetovou ponukou a dopytom po rope zmenší. V druhej polovici budúceho roka by mohla prebytková ponuka zaniknúť.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Rusko ako najväčší svetový producent ropy predpokladá, že sa rozdiel medzi svetovou ponukou a dopytom po rope postupne zmenší. Uviedol to v pondelok ruský minister energetiky Alexander Novak. Minister zároveň dodal, že prebytková ponuka by mohla zaniknúť v druhej polovici budúceho roka.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je pripravená s Ruskom konzultovať a zhodnotiť situáciu na svetovom ropnom trhu. Avšak v rámci OPEC neexistuje spoločné stanovisko v oblasti zníženia produkcie ropy, povedal Novak reportérom pri príležitosti summitu G20 v Turecku.

Počas minulého týždňa ceny ropy evidovali pre veľké zásoby najväčšie straty za posledných osem mesiacov. V pondelok však ceny posilnili pre letecký útok francúzskeho letectva na pozície Islamského štátu v Sýrii. Francúzsky útok bol odvetou za piatkové teroristické činy, ku ktorým sa prihlásil Islamský štát . O 11:43 GMT ropa Brent posilnila o 1,2 % na 45,02 USD za barel a ľahká americká ropa si prilepšila o takmer 2 % na 41,49 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?