Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
21. apríla 2016 10:37 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rovnovážny stav na trhu s ropou očakávajú v roku 2017

Medzinárodná agentúra pre energetiku odhaduje, že pokles dodávok ropy zo strany štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu bude v tomto roku takmer na úrovni 700 tis. barelov denne.

Trh s ropou sa podľa šéfa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatiha Birola dostane opäť do rovnováhy v budúcom roku. Birol vo štvrtok v Tokiu po schôdzke s japonským premiérom povedal, že nízke ceny ropy viedli v uplynulých dvoch rokoch k redukcii investícii do ropného odvetvia o približne 40 %, predovšetkým v USA, Kanade, Latinskej Amerike a Rusku.

„Očakávame, že pokles dodávok ropy zo strany štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) bude v tomto roku najväčší za 25 rokov, a to takmer na úrovni 700 tis. barelov denne,“ povedal Birol novinárom. „Mám všetky dôvody na to, aby som veril, že budeme svedkami rovnováhy na trhu najneskôr v roku 2017, ak nenastane výrazný ekonomický pokles,“ dodal šéf IEA.

Birol ďalej konštatoval, že iránsky export ropy by mohol v tomto roku po zrušení západných sankcií vzrásť o pol milióna barelov denne. Irán je odhodlaný naspäť získať svoj podiel na svetovom trhu s ropou. Zdroj, ktorý má blízko k iránskej ropnej politike, v stredu uviedol, že krajina dokáže vydržať aj pri nízkych cenách, keďže v minulosti predávala ropu aj za cenu 6 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies