Rosnefť vraj žiada o zrušenie exportného monopolu Gazpromu

23. júla 2015 11:05

Spoločnosť Rosnefť podľa agentúry RIA požiadala ruskú vládu, aby ukončila exkluzívne právo spoločnosti Gazprom na export plynu prostredníctvom plynovodov. Taktiež navrhuje rozdelenie spoločnosti Gazprom.

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Spoločnosť Rosnefť požiadala ruskú vládu, aby ukončila exkluzívne právo spoločnosti Gazprom na export plynu prostredníctvom plynovodov. Informovala o tom v stredu agentúra RIA, ktorá sa odvolala na list spoločnosti Rosnefť adresovaný ruskému ministerstvu pre energetiku. Rosnefť taktiež navrhuje, aby sa spoločnosť Gazprom rozdelila na dve spoločnosti. Jedna firma by sa zaoberala výrobou, druhá prepravou. To je myšlienka, ktorej sa Gazprom už dlho bráni.

Spoločnosti Gazprom a Rosnefť majú medzi sebou nezhody vo viacerých oblastiach. Spory sa týkajú napríklad exportných práv, či prístupu k systému plynovodov spoločnosti Gazprom. Obe firmy odmietli situáciu komentovať. Rovnako sa k týmto správam odmietol vyjadriť aj ruský rezort energetiky. „Jedným z cieľov je vytvorenie optimálneho modelu, ktorý umožní Rusku nielen udržanie, ale aj zvýšenie trhového podielu,“ uviedla spoločnosť Rosnefť.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?