Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rosnefť kupuje podiel v talianskej rafinérii Saras

Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť sa dohodla na prevzatí podielu v talianskej rafinérskej firme Saras. Ide o krok, ktorý nasleduje po tom, ako sa obe firmy koncom minulého roka dohodli na vytvorení spoločného podniku na obchodovanie s ropou a jej spracovanie a na predaj rafinérskych produktov. Rosnefť v pondelok informoval, že podnikateľská rodina Morattiovcov, ktorá kontroluje viac ako 60 % firmy Saras, mu predá 13,7-percentný podiel v tejto talianskej rafinérii za 178,5 mil. eur.

Rastúca konkurencia negatívne pôsobí na európske rafinérie, keďže USA, ktoré bývali atraktívnym exportným trhom, sa stali čistým exportérom ropných produktov. Niektoré európske rafinérie, ktoré poškodzujú vysoké ceny ropy a slabá spotreba palív, čelia možnosti zatvorenia alebo obmedzenia výroby. Dôvodom je rastúca konkurencia zo strany efektívnych firiem v Ázii a na Blízkom východe.

Firma Rosneft JV Projects SA, ktorej úplným vlastníkom je Rosnefť, vo vyhlásení uviedla, že cieľom kúpy talianskej rafinérie nie je ukončenie obchodovania s jej akciami. „Sme presvedčení, že táto transakcia je dôležitým krokom v budovaní dlhodobej spolupráce medzi firmami Rosnefť a Saras,“ uviedol šéf spoločnosti Rosnefť Igor Sečin. V roku 2010 Rosnefť kúpil 50 % v spoločnosti Ruhr Oel, ktorá vlastní podiely v štyroch rafinériách v Nemecku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame