Rosnefť kúpi ďalší podiel v talianskej rafinérii Saras

17. júna 2013 11:26

Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť získa ďalší podiel v talianskej rafinérskej firme Saras vo výške 20,99 %. Rosnefť, ktorá už v súčasnosti v talianskej firme vlastní 13,7-percentný podiel, v pondelok informovala, že za kúpu vyše 69 mil. akcií spoločnosti zaplatí približne 95 mil. eur. Ide o krok, ktorý nasleduje po tom, ako sa obe firmy koncom minulého roka dohodli na vytvorení spoločného podniku na obchodovanie s ropou, jej spracovanie a na predaj rafinérskych produktov.

Rosneft
Ilustračné foto SITA

Rosnefť kúpila 13,7-percentný podiel vo firme Saras v apríli tohto roka za 178,5 mil. eur. Rastúca konkurencia negatívne pôsobí na európske rafinérie, keďže USA, ktoré bývali atraktívnym exportným trhom, sa stali čistým exportérom ropných produktov. Niektoré európske rafinérie, ktoré poškodzujú vysoké ceny ropy a slabá spotreba palív, čelia možnosti zatvorenia alebo obmedzenia výroby. Dôvodom je rastúca konkurencia zo strany efektívnych firiem v Ázii a na Blízkom východe.

Firma Rosneft JV Projects SA, ktorej úplným vlastníkom je Rosnefť, vo vyhlásení ešte v apríli uviedla, že cieľom kúpy talianskej rafinérie nie je ukončenie obchodovania s jej akciami. „Sme presvedčení, že táto transakcia je dôležitým krokom v budovaní dlhodobej spolupráce medzi firmami Rosnefť a Saras,“ uviedol šéf spoločnosti Rosnefť Igor Sečin.Čo si o tom myslíte?