Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP
21. júna 2013 10:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rosnefť dodá Číne ropu za 270 mld. USD

Ruská štátom kontrolovaná ropná spoločnosť Rosnefť sa zaviazala, že v najbližších 25 rokoch dodá do Číny 365 mil. ton ropy. Ide o kontrakt v hodnote 270 mld. USD. Povedal to v piatok generálny riaditeľ spoločnosti Igor Sečin. Dodal, že nové dodávky sa začnú v júli. Rusko už teraz Číne dodáva 15 mil. ton ropy ročne, čiže 300 tis. barelov denne prostredníctvom ázijského ropovodu. Ruský prezident Vladimir Putin ešte vo štvrtok povedal, že Rosnefť plánuje podpísať dohodu o dodávkach ropy Číne v hodnote 60 mld. USD. Zdroje z prostredia ropného priemyslu pre Reuters uviedli, že Rosnefť by mohol od Číny získať až 30 mld. USD ako preddavok. Ruský ekonomický denník Vedomosti v piatok konštatoval, že suma 60 mld. USD, o ktorej hovoril Putin, by mohla byť platba, ktorú Rosnefť získa vopred za budúce dodávky. Sečin správu denníka odmietol komentovať. Rosnefť a ruská firma Transnefť, ktorá má v krajine monopol na dodávky prostredníctvom ropovodov, získali od Pekingu úver 25 mld. USD v roku 2009, kedy Transnefť budoval plynovod z východnej Sibíri k Tichému oceánu.

Rosnefť pokračuje aj v priamych obchodoch so spracovateľmi ropy. V piatok podpísal dohodu o dodávkach ropy s najväčšou poľskou rafinériou PKN Orlen. Ruská štátna spoločnosť s poľskou firmou podpísala kontrakt v hodnote 7 mld. USD o dodávkach 8 mil. ton ropy do Českej republiky prostredníctvom ropovodu Družba. Dcérskou spoločnosťou PKN Orlen je česká rafinéria Unipetrol.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame