Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
7. marca 2014 17:17 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rosnefť chce prelomiť exportný monopol Gazpromu

Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce údajne získať právo na export plynu z Ruska prostredníctvom siete plynovodov.

Najväčší ruský producent ropy Rosnefť chce prelomiť monopol spoločnosti Gazprom na vývoz plynu prostredníctvom plynovodov. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené s problematikou. Správa poukazuje na rastúcu rivalitu medzi oboma štátom kontrolovanými podnikmi. Rosnefť si už v spolupráci s najväčším ruským neštátnym producentom plynu, spoločnosťou Novatek, zabezpečil práva na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) po mori. Gazpromu zostal monopol na export plynu cez plynovody.

Rosnefť sa údajne najviac zaujíma o plynovod, ktorý má prepravovať zemný plyn do Číny. Finálnu dohodu zatiaľ Gazprom s Čínou nepodpísal a plánované uvedenie plynovodu do prevádzky posunul na rok 2020 z pôvodne plánovaného roku 2018. „Nie je spravodlivé, že tento plynovod je určený iba pre jednu spoločnosť,“ uviedol pre Reuters zdroj v Rosnefti. Hovorca Rosnefti správu nepotvrdil a obmedzil sa na konštatovanie, že súčasné zákony o exporte plynu si podľa firmy vyžadujú modernizáciu. Gazprom správu nekomentoval.

Firma Rosnefť v posledných rokoch vystupňovala investície do plynárenských aktivít. Spoločnosť získala napríklad nezávislú plynárenskú firmu Itera a práva na rozvoj veľkých ložísk plynu v Rusku. Do konca dekády chce zdvojnásobiť produkciu a ťažiť tak z postupnej liberalizáciu trhu s plynom v Rusku. Vďaka akvizíciám Rosnefť vlani produkciu plynu strojnásobil na 42 mld. kubických metrov. To je objem, ktorý by stačil na pokrytie spotreby krajiny veľkej ako Francúzsko. Vládny zdroj pre agentúru Reuters potvrdil, že Rosnefť aktívne lobuje za povolenie na export plynu prostredníctvom potrubí do Číny. Firma podľa neho v krátkom čase k problematike vydá verejné vyhlásenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame