Rosnefť chce podľa ruskej tlače kúpiť firmu Bašnefť

25. júna 2013 10:16

Ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť uvažuje o kúpe firmy Bašnefť, ktorá je stredne veľkým producentom ropy, od konglomerátu Sistema. Informoval o tom v utorok denník Vedomosti. Rosnefť, ktorý je najväčšou ropnou spoločnosťou na svete, s ktorej akciami sa obchoduje na burze, posúdil hodnotu firmy Bašnefť, ale nepredložil oficiálnu ponuku, uviedol denník s odvolaním sa na zdroje blízke konglomerátu Sistema. Konglomerát podniká vo viacerých oblastiach od ťažby ropy po telekomunikácie.

Putin Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Rosnefť sa k správe denníka Vedomosti odmietol vyjadriť a firmu Bašnefť sa agentúre Reuters nepodarilo hneď osloviť. Rosnefť zaplatil začiatkom tohto roka 55 miliárd amerických dolárov v hotovosti a akciách za TNK-BP a na trhu sa dlhodobo hovorí o možných ďalších akvizíciách. Upevňovanie štátnej kontroly nad obrovským ruským ropným sektorom znepokojuje niektorých pozorovateľov, ktorí tvrdia, že rastúca rola Kremľa v ekonomike oslabuje hospodársku súťaž.

Čistý zisk firmy Bašnefť v prvom kvartáli medziročne oslabil o 10 % na 12 miliárd rubľov. Tržby spoločnosti za január až marec medziročne stúpli o 6 % na 126 miliárd rubľov. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) klesol o 15 % na 21 miliárd rubľov.Čo si o tom myslíte?