Rosnefť chce od ruských bánk úvery

18. mája 2015 17:30

Štátom kontrolovaná ropná spoločnosť mala v závere roka 2014 čistý dlh v sume 2,47 bil. RUB.

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská ropná spoločnosť Rosnefť sa bude snažiť od akcionárov získať súhlas na to, aby si vzala úvery v sume takmer 10 bil. rubľov (RUB) od troch domácich bánk. Firma to uviedla v dokumentoch pripravených pre výročné valné zhromaždenie, ktoré sa bude konať v júni. Štátom kontrolovaná ropná spoločnosť mala v závere roka 2014 čistý dlh v sume 2,47 bil. RUB. Hlavným dôvodom jej zadlženosti bolo to, že v roku 2013 kúpila za 55 mld. USD menšiu ropnú spoločnosť TNK-BP.

V tomto roku bude musieť Rosnefť splatiť dlhy v celkovej sume 23,5 mld. USD. Spoločnosť požiada akcionárov, aby schválili úvery od Ruskej regionálnej rozvojovej banky, od VTB a Gazprombank. Pôžičky môžu byť v rubľoch, amerických dolároch, eurách, čínskych jüanoch alebo v iných menách. Hovorca spoločnosti Rosnefť však odmietol povedať, aké sú účely prípadných úverov.

Na Rosnefť sa vzťahujú západné sankcie uvalené na Rusko pre zaangažovanosť Moskvy v ukrajinskej kríze. Firme to obmedzilo prístup na globálne kapitálové trhy. Celkové aktíva ruského bankového systému na začiatku roku 2015 boli podľa údajov centrálnej banky krajiny v hodnote 77,7 bil. RUB.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?