Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rosnefť chce od ruských bánk úvery

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Štátom kontrolovaná ropná spoločnosť mala v závere roka 2014 čistý dlh v sume 2,47 bil. RUB.

Ruská ropná spoločnosť Rosnefť sa bude snažiť od akcionárov získať súhlas na to, aby si vzala úvery v sume takmer 10 bil. rubľov (RUB) od troch domácich bánk. Firma to uviedla v dokumentoch pripravených pre výročné valné zhromaždenie, ktoré sa bude konať v júni. Štátom kontrolovaná ropná spoločnosť mala v závere roka 2014 čistý dlh v sume 2,47 bil. RUB. Hlavným dôvodom jej zadlženosti bolo to, že v roku 2013 kúpila za 55 mld. USD menšiu ropnú spoločnosť TNK-BP.

V tomto roku bude musieť Rosnefť splatiť dlhy v celkovej sume 23,5 mld. USD. Spoločnosť požiada akcionárov, aby schválili úvery od Ruskej regionálnej rozvojovej banky, od VTB a Gazprombank. Pôžičky môžu byť v rubľoch, amerických dolároch, eurách, čínskych jüanoch alebo v iných menách. Hovorca spoločnosti Rosnefť však odmietol povedať, aké sú účely prípadných úverov.

Na Rosnefť sa vzťahujú západné sankcie uvalené na Rusko pre zaangažovanosť Moskvy v ukrajinskej kríze. Firme to obmedzilo prístup na globálne kapitálové trhy. Celkové aktíva ruského bankového systému na začiatku roku 2015 boli podľa údajov centrálnej banky krajiny v hodnote 77,7 bil. RUB.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...