Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ropný kartel z roka na rok s nižšími príjmami

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Príjmy kartelu OPEC klesajú už tretí rok po sebe. V tomto roku podľa Federálneho úradu pre energetiku vykáže OPEC príjmy z exportu ropy vo výške 341 mld. USD.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v tomto roku pravdepodobne zaznamená 15-percentný pokles celoročných príjmov z exportu ropy. Celoročné príjmy klesnú tretíkrát v rade a pravdepodobne budú najnižšie za viac ako uplynulú dekádu. V roku 2017 by sa však mali opäť vrátiť k rastu. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Členské krajiny OPEC v tomto roku na základe prognóz svetových cien ropy a produkčnej úrovne kartelu pravdepodobne z vývozu ropy zarobia zhruba 341 mld. USD. V porovnaní s minuloročnou úrovňou to predstavuje pokles o 15 %. OPEC v roku 2015 dosiahol najhorší prepad príjmov z exportu ropy od začiatku merania údajov úradom EIA v roku 1975, keď sa medziročne znížili o 46 %. Prognózované tohtoročné príjmy z vývozu budú najnižšie od roku 2004, kedy OPEC zarobil približne 295 mld. USD. Naposledy OPEC zaznamenal pokles príjmov tri roky po sebe v období rokov 1983 až 1986.

V budúcom roku podľa odhadu EIA príjmy kartelu OPEC z vývozu ropy opäť stúpnu, a to na 427 mld. USD. Má sa tak stať v dôsledku očakávaného posilnenia cien ropy, ako aj vyššej úrovni produkcie a exportu kartelu.

Ceny ropy začiatkom roka klesli na 12-ročné minimá, avšak v priebehu posledných dvoch mesiacov vzrástli najmä v dôsledku prerušenia ťažby v Nigérii a Kanade na zhruba 50 USD za barel. Očakáva sa, že po dlhom období nadbytočnej ponuky sa pre zníženie ťažby obnoví rovnováha na globálnom trhu s ropu. Prognózy pre rok 2017 sú preto optimistickejšie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. júna 2016 11:43Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...