Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
16. júna 2016 11:43 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropný kartel z roka na rok s nižšími príjmami

Príjmy kartelu OPEC klesajú už tretí rok po sebe. V tomto roku podľa Federálneho úradu pre energetiku vykáže OPEC príjmy z exportu ropy vo výške 341 mld. USD.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v tomto roku pravdepodobne zaznamená 15-percentný pokles celoročných príjmov z exportu ropy. Celoročné príjmy klesnú tretíkrát v rade a pravdepodobne budú najnižšie za viac ako uplynulú dekádu. V roku 2017 by sa však mali opäť vrátiť k rastu. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku (EIA).

Členské krajiny OPEC v tomto roku na základe prognóz svetových cien ropy a produkčnej úrovne kartelu pravdepodobne z vývozu ropy zarobia zhruba 341 mld. USD. V porovnaní s minuloročnou úrovňou to predstavuje pokles o 15 %. OPEC v roku 2015 dosiahol najhorší prepad príjmov z exportu ropy od začiatku merania údajov úradom EIA v roku 1975, keď sa medziročne znížili o 46 %. Prognózované tohtoročné príjmy z vývozu budú najnižšie od roku 2004, kedy OPEC zarobil približne 295 mld. USD. Naposledy OPEC zaznamenal pokles príjmov tri roky po sebe v období rokov 1983 až 1986.

V budúcom roku podľa odhadu EIA príjmy kartelu OPEC z vývozu ropy opäť stúpnu, a to na 427 mld. USD. Má sa tak stať v dôsledku očakávaného posilnenia cien ropy, ako aj vyššej úrovni produkcie a exportu kartelu.

Ceny ropy začiatkom roka klesli na 12-ročné minimá, avšak v priebehu posledných dvoch mesiacov vzrástli najmä v dôsledku prerušenia ťažby v Nigérii a Kanade na zhruba 50 USD za barel. Očakáva sa, že po dlhom období nadbytočnej ponuky sa pre zníženie ťažby obnoví rovnováha na globálnom trhu s ropu. Prognózy pre rok 2017 sú preto optimistickejšie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame