Ropné štáty uvažujú o predĺžení dohody o redukcii ťažby

19. apríla 2017 15:53
SITA

Podľa šéfa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Mohammada Barkindu sú ropné krajiny odhodlané obnoviť „rovnováhu“ na trhoch s ropou v tomto roku.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Ropné krajiny sa snažia o udržateľnú stabilitu na trhoch s ropou a zvažujú, či majú predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby. Povedal to v stredu pre agentúru AP generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammad Barkindo. Podľa jeho slov krajiny, ktoré sú súčasťou dohody o redukcii ťažby, sú odhodlané obnoviť „rovnováhu“ na trhoch s ropou v tomto roku a snažia sa „obnoviť stabilitu na udržateľnom základe aj v budúcnosti“.

Šéf kartelu uviedol, že od novembra sa „významne znížili“ existujúce zásoby ropy, hoci proces je „pravdepodobne pomalší, ako sa očakávalo.“ Členovia OPEC-u a jedenásť štátov, ktoré nie sú členmi kartelu, sa vlani dohodlo, že v prvej polovici tohto roka spoločne znížia ponuku ropy o 1,8 mil. barelov denne, aby podporili ceny.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, počas stredajšieho obchodovania posilnila o 13 centov na 55,02 USD za barel. Počas predošlého obchodovacieho dňa ropa Brent stratila 47 centov a uzavrela na úrovni 54,89 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?