Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com
19. apríla 2017 15:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropné štáty uvažujú o predĺžení dohody o redukcii ťažby

Podľa šéfa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu Mohammada Barkindu sú ropné krajiny odhodlané obnoviť „rovnováhu“ na trhoch s ropou v tomto roku.

Ropné krajiny sa snažia o udržateľnú stabilitu na trhoch s ropou a zvažujú, či majú predĺžiť dohodu o obmedzení ťažby. Povedal to v stredu pre agentúru AP generálny tajomník Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Mohammad Barkindo. Podľa jeho slov krajiny, ktoré sú súčasťou dohody o redukcii ťažby, sú odhodlané obnoviť „rovnováhu“ na trhoch s ropou v tomto roku a snažia sa „obnoviť stabilitu na udržateľnom základe aj v budúcnosti“.

Šéf kartelu uviedol, že od novembra sa „významne znížili“ existujúce zásoby ropy, hoci proces je „pravdepodobne pomalší, ako sa očakávalo.“ Členovia OPEC-u a jedenásť štátov, ktoré nie sú členmi kartelu, sa vlani dohodlo, že v prvej polovici tohto roka spoločne znížia ponuku ropy o 1,8 mil. barelov denne, aby podporili ceny.

Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, počas stredajšieho obchodovania posilnila o 13 centov na 55,02 USD za barel. Počas predošlého obchodovacieho dňa ropa Brent stratila 47 centov a uzavrela na úrovni 54,89 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame