Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
11. decembra 2016 13:49 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropné štáty mimo OPEC-u znížia ťažbu

Redukcia ťažby štátmi, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa dohodla na obdobie šiestich mesiacov od 1. januára.

Ropné štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), súhlasili s tým, že zredukujú svoju ťažbu celkovo o 558 tis. barelov denne počas šesťmesačného obdobia od 1. januára. Dohoda o obmedzení ťažby sa môže predĺžiť o ďalších šesť mesiacov. Oznámili to po sobotňajšej schôdzke OPEC-u vo Viedni s predstaviteľmi Ruska a iných krajín, ktoré nie sú členmi kartelu. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Khalid Al-Falih označil sobotňajšiu dohodu za „historickú“.

S redukciou ťažby súhlasilo jedenásť krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u. Ide o Rusko, Azerbajdžan, Bahrajn, Brunej, Rovníkovú Guineu, Kazachstan, Malajziu, Mexiko, Omán, Sudán a Južný Sudán. Podľa generálneho tajomníka OPEC-u Mohammeda Barkindu sa očakáva, že veľkou časťou sa na znížení ťažby bude podieľať Rusko, ktoré spolupredsedalo sobotňajšej schôdzke.

Redukcia ťažby krajinami, ktoré nie sú členmi OPEC-u, je dodatočným obmedzením produkcie okrem zníženia ťažby o 1,2 mil. barelov denne, na ktorej sa 30. novembra tohto roka dohodli členovia kartelu. Pôvodne OPEC dúfal, že krajiny, ktoré nie sú členmi kartelu, znížia ťažbu o 600 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame