Ropná spolupráca s Rusmi je zatiaľ bez problémov

13. decembra 2015 11:05

Slovenská spoločnosť Transpetrol a ruská Transneft postavili a uviedli na východe Slovenska do prevádzky novú meraciu stanicu.

Transpetrol stanica prečerpávacia
Areál prečerpávacej stanice Transpetrolu. SITA

Spolupráca medzi Slovenskom a Ruskom v oblasti ropy je naďalej nadštandardná. Naposledy slovenská spoločnosť Transpetrol a ruská firma Transneft uviedli na východe Slovenska v Budkovciach do prevádzky novú meraciu stanicu ropy. Tá by mala podľa slovenského a ruského prepravcu ropy do budúcna zabezpečiť medzi krajinami bezproblémovú spoluprácu v oblasti prepravy ropy.

Dôkaz spolupráce

„Nová meracia stanica ropy sa aj vďaka rôznym iným technickým a technologickým riešeniam stáva ďalším významným a moderným technologickým celkom na trati ropovodu Družba. Jej realizácia a uvedenie do prevádzky potvrdzujú dlhoročnú, maximálne profesionálnu, korektnú a nadštandardnú úroveň vzťahov medzi slovenským a ruským prepravcom ropy,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Určí množstvo aj kvalitu

Nová meracia stanica v michalovskom okrese je plne automatizovaná a umožní meranie množstva prepravenej ropy a jej kvalitu. Bude slúžiť ako obchodné meradlo a len na základe jej výstupov budú realizované platby za prepravu ropy, ktorá sa prostredníctvom ropovodu Družba dostane z Ruska na Slovensko. „Na tvorbe a spracovaní projektovej dokumentácie sa aktívne podieľali okrem slovenských subjektov aj dcérske a partnerské organizácie spoločnosti Transneft. Následná realizácia stavby trvala 15 mesiacov,“ konštatovala firma Transpetrol.

Družba s Rusmi

Ropovod Družba na území Slovenskej republiky bol vybudovaný v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jeho trasa sa začína v Ruskej federácii a pokračuje cez Bielorusko, Ukrajinu a Slovensko do Českej republiky. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov. Na trase ropovodu je umiestnených päť prečerpávacích staníc – Budkovce, Moldava nad Bodvou, Rimavská Sobota, Šahy-Tupá a Bučany. Len v Budkovciach je meracia stanica, na ktorej sa meria množstvo ropy preberanej od ruskej prepravnej spoločnosti Transnefť za spoluúčasti ukrajinskej prepravnej spoločnosti Ukrtransnafta.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?