Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Transpetrol stanica prečerpávacia
Areál prečerpávacej stanice Transpetrolu. SITA
13. decembra 2015 11:05 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropná spolupráca s Rusmi je zatiaľ bez problémov

Slovenská spoločnosť Transpetrol a ruská Transneft postavili a uviedli na východe Slovenska do prevádzky novú meraciu stanicu.

Spolupráca medzi Slovenskom a Ruskom v oblasti ropy je naďalej nadštandardná. Naposledy slovenská spoločnosť Transpetrol a ruská firma Transneft uviedli na východe Slovenska v Budkovciach do prevádzky novú meraciu stanicu ropy. Tá by mala podľa slovenského a ruského prepravcu ropy do budúcna zabezpečiť medzi krajinami bezproblémovú spoluprácu v oblasti prepravy ropy.

Dôkaz spolupráce

„Nová meracia stanica ropy sa aj vďaka rôznym iným technickým a technologickým riešeniam stáva ďalším významným a moderným technologickým celkom na trati ropovodu Družba. Jej realizácia a uvedenie do prevádzky potvrdzujú dlhoročnú, maximálne profesionálnu, korektnú a nadštandardnú úroveň vzťahov medzi slovenským a ruským prepravcom ropy,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Transpetrol Ivan Krivosudský.

Určí množstvo aj kvalitu

Nová meracia stanica v michalovskom okrese je plne automatizovaná a umožní meranie množstva prepravenej ropy a jej kvalitu. Bude slúžiť ako obchodné meradlo a len na základe jej výstupov budú realizované platby za prepravu ropy, ktorá sa prostredníctvom ropovodu Družba dostane z Ruska na Slovensko. „Na tvorbe a spracovaní projektovej dokumentácie sa aktívne podieľali okrem slovenských subjektov aj dcérske a partnerské organizácie spoločnosti Transneft. Následná realizácia stavby trvala 15 mesiacov,“ konštatovala firma Transpetrol.

Družba s Rusmi

Ropovod Družba na území Slovenskej republiky bol vybudovaný v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Jeho trasa sa začína v Ruskej federácii a pokračuje cez Bielorusko, Ukrajinu a Slovensko do Českej republiky. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov. Na trase ropovodu je umiestnených päť prečerpávacích staníc – Budkovce, Moldava nad Bodvou, Rimavská Sobota, Šahy-Tupá a Bučany. Len v Budkovciach je meracia stanica, na ktorej sa meria množstvo ropy preberanej od ruskej prepravnej spoločnosti Transnefť za spoluúčasti ukrajinskej prepravnej spoločnosti Ukrtransnafta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame