Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto SITA/AP
15. júla 2016 11:40 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropná havária v Mexickom zálive vyjde britskú firmu na miliardy

Havária ropného vrtu britskej spoločnosti BP z roku 2010 pri pobreží USA firmu celkovo stojí 61,6 mld. USD.

Britský ropný gigant BP PLC stanovil konečnú sumu nákladov havárie jeho ropného vrtu v roku 2010 v Mexickom zálive, pri ktorej došlo k úniku ropy. Celková suma je na úrovni 61,6 mld. USD. Spoločnosť o tom informovala vo štvrtok. Nový odhad zahŕňa ďalšie náklady pred zdanením v objeme 5,2 mld. USD. Spoločnosť uviedla, že táto nová suma obsahuje všetky doteraz nevybavené nároky, ktoré si súdnou cestou uplatnili jednotlivci a firmy.

„Máme jasný plán zvládnutia týchto nákladov a našim investorom to poskytuje istotu,“ uviedol vo vyhlásení finančný riaditeľ BP Brian Gilvary. Podľa analytikov odhad celkových nákladov havárie sa príliš nelíšil od toho, čo sa očakávalo. „Je dôležité určiť sumu a pokračovať ďalej,“ konštatoval Eric Smith z Energetického inštitútu na Tulane University v New Orleans.

V roku 2010 nastal výbuch na morskom ropnom vrte firmy BP pri pobreží Louisiany. Explózia spôsobila potopenie ropnej plošiny Deepwater Horizon. Pri výbuchu zahynulo jedenásť ľudí pracujúcich na plošine a počas nasledujúcich 87 dní do Mexického zálivu unikli milióny galónov ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies