Ropná agentúra dostane od štátu polmiliardovú pôžičku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transpetrol zásoby ropy
Členom agentúry sa môže stať aj ktorýkoľvek vybraný podnikateľ, ktorému vznikla povinnosť zabezpečiť udržiavanie núdzových zásob ropy. SITA

Vládny kabinet schválil Agentúre pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov návratnú finančnú pomoc, aby znížil štátny verejný dlh.

Vláda vo štvrtok schválila Agentúre pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov návratnú finančnú pomoc vo výške 520 miliónov eur. Agentúra túto pôžičku od štátu bude musieť použiť na predčasné splatenie úveru, ktorý si zobrala od konzorcia štyroch bánk na nákup núdzových zásob ropy a ropných produktov. Ako uviedlo Ministerstvo financií SR (MF), poskytnutie pomoci súvisí s verejným dlhom.

Naďalej vo verejnej správe

Na základe implementácie novej metodiky ESA 2010 bola totiž agentúra preradená do sektora verejnej správy. To znamená, že vstupuje celým svojim hospodárením do údajov pre výpočet schodku a dlhu Slovenskej republiky podľa maastrichtských kritérií. „Na to, aby dlh spojený s financovaním nákupu núdzových zásob nebol vykázaný vo verejnom dlhu, je potrebné, aby agentúra splnila záväzok z úveru voči konzorciu bánk, ktorý čerpala na nákup núdzových zásob. Toto predčasné splatenie úveru je možné realizovať poskytnutím návratnej finančnej výpomoci zo štátnych finančných aktív,“ vysvetlil rezort financií.

Pôžička na desať rokov

Ministerstvo uzatvorí s agentúrou zmluvu o návratnej finančnej výpomoci na obdobie desiatich rokov. „Finančné prostriedky budú poskytnuté zo štátnych finančných aktív pričom v danom prípade dôjde len k zmene formy aktíva, a to z peňažnej formy na pohľadávku z návratnej finančnej výpomoci. Vzhľadom na túto skutočnosť použitie štátnych finančných aktív formou návratnej finančnej výpomoci agentúre nebude mať negatívny vplyv z hľadiska metodiky ESA,“ dodalo ministerstvo.

Väčšie právomoci

Po poskytnutí finančnej pomoci získa štát väčšiu právomoc v agentúre. „V prípade rovnosti hlasov na predstavenstve agentúry budú mať členovia predstavenstva vo vybraných záležitostiach povinnosť obrátiť sa na vládu SR so žiadosťou o záväzné stanovisko,“ spresnil rezort financií.

Chceli sa toho zbaviť

Zavedením Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov, ktorá prebrala správu nad núdzovými zásobami ropy a ropnými produktmi od Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR), sa malo uľaviť štátnej kase. Do vzniku agentúry bol totiž za celú prevádzku a financovanie systému finančne aj organizačne zodpovedný len štát. Eurostat však väčšiu časť dlhu agentúry vo výške 465 miliónov eur zarátal do verejného dlhu. Podľa štatistického úradu EÚ problémom je, že aj keď agentúra nebola zaradená do verejnej správy, štát má nad núdzovými zásobami pretrvávajúcu kontrolu.

Sú spokojní

Súčasný vládny kabinet, ktorý založil agentúru, si za svojimi krokmi stále stojí. „Zavedenie agentúrneho modelu a jeho doterajšie fungovanie možno vyhodnotiť ako veľmi úspešné a ekonomicky efektívne. Boli splnené stanovené ciele, núdzové zásoby boli navýšené v potrebnej výške a Slovenská republika v súčasnosti efektívne plní všetky požiadavky vnútroštátnej legislatívy, ako aj medzinárodné záväzky v oblasti udržiavania núdzových zásob,“ myslí si ministerstvo financií, ktoré však pre závery Eurostatu je pripravené na reštrukturalizáciu systému správy núdzových zásob.

Vznikla pred rokom

Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov spravuje nová Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, ktorá vznikla koncom vlaňajška. Zakladateľom agentúry bola Spoločnosť pre skladovanie, ktorú založila SŠHR spolu s firmou Transpetrol. Ďalšími zakladateľmi sú súkromné spoločnosti Bennet Oil, OMV Slovensko, Progress Trading a Slovnaft. Spoločnosť pre skladovanie má 70 % hlasovacích práv v agentúre. Zvyšok držia spomínané komerčné spoločnosti. Začiatkom decembra minulého roka prevzala agentúra od SŠHR za 465 miliónov eur núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Išlo o zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Agentúra obstaráva, skladuje, nakladá a uvoľňuje núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Slovensko by malo udržiavať núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 90 dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TranspetrolVláda SR