Ropa znova spája Slovensko s Ruskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ropa ropovod
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovensko, Česko, Poľsko, Bielorusko a Rusko budú prostredníctvom Medzinárodnej asociácie prepravcov koordinovať kroky súvisiace s prepravou ropy ropovodom Družba.

Ropa nás znova spojila s Ruskom. Potom, ako Slovensko prostredníctvom ministra hospodárstva Pavla Pavlisa začiatkom decembra podpísalo s Ruskou federáciou medzivládnu dohodu o dodávkach ropy a o tranzite ropy cez naše územie, slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, založil spoločne s ropnými prepravnými spoločnosťami z Ruska, Bieloruska, Poľska, Maďarska a Česka asociáciu prepravcov ropy. Medzinárodná asociácia prepravcov ropy bude mať za úlohu vytvoriť platformu kľúčových subjektov zaoberajúcich sa problematikou prepravy ropy a ropných produktov. Spomínané krajiny by mali koordinovať kroky súvisiace s prepravou ropy ropovodom Družba.

Vymenia si informácie

„Výmena informácií a spoločná koordinácia krokov súvisiacich s prepravou ropy ropovodom Družba, a to nielen v krízových situáciách, môže posilniť plynulosť a stabilitu dodávok ropy z Ruskej federácie a v konečnom dôsledku prispieť k posilneniu energetickej bezpečnosti nielen Českej republiky,“ uviedol po rokovaní asociácie generálny riaditeľ Mero ČR Jaroslav Pantůček. „Význam a ciele asociácie presahujú už dnes rámec pôsobnosti jej zakladajúcich členov a aj preto bude jej ambíciou rozširovanie členskej základne o spoločnosti pôsobiace v tomto sektore predovšetkým v regióne strednej Európy,“ dodal predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.

Sme na Rusoch závislí

Slovensko v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie. Spomínaná podpísaná dohoda bude platiť od 1. januára budúceho roka do roku 2029. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. Platnosť tejto dohody bude automaticky predlžovaná o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Transpetrol