Ropa začiatkom týždňa zlacnela

2. septembra 2014 9:23

Britská ropa Brent oslabila do 17:02 GMT o 47 centov na 102,72 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 10 centov na 95,86 USD za barel.

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ceny ropy v pondelok klesli. Negatívne ich totiž ovplyvnili údaje z priemyselného sektora Európy a Číny a riziko možného narušenia produkcie ropy z Líbye. Podľa pondelňajších údajov agentúry Markit sa rast aktivity v priemyselnom sektore eurozóny v auguste spomalil o niečo viac, ako sa pôvodne očakávalo. Nemecký spracovateľský priemysel minulý mesiac spomalil rast na jedenásťmesačné minimum a index francúzskej priemyselnej aktivity zostal v sledovanom mesiaci aj naďalej pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu. Rast čínskeho priemyslu sa spomalil na trojmesačné minimum pre ochladenie domáceho a zahraničného dopytu.

Podľa nedeľňajších údajov líbyjskej štátnej spoločnosti National Oil Corporation sa produkcia ropy v Líbyi v posledných mesiacoch zvýšila na 700 tis. barelov za deň. Správy, že vláda stratila kontrolu nad väčšinou ministerstiev a štátnych inštitúcií v Tripolise po tom, ako ozbrojené skupiny zaútočili na mesto, však zvyšujú pochybnosti o pokračovaní ropnej produkcie v krajine. Britská ropa Brent oslabila do 17:02 GMT o 47 centov na 102,72 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 10 centov na 95,86 USD za barel.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?