Ropa za 110 dolárov? Zatiaľ to nehrozí.

19. júna 2016 13:51
SITA

Podľa analýzy uverejnenej v časopise Národnej banky Slovenska Biatec novej dlhodobejšej cenovej rovnováhe na trhu s ropou bráni neschopnosť krajín OPEC dohodnúť sa na obmedzení produkcie.

Ropa
Ilustračné foto pixabay.com

Návrat ceny ropy späť na úroveň 110 USD za barel v krátkodobom horizonte nehrozí. Konštatuje sa to v analýze uverejnenej v časopise Národnej banky Slovenska Biatec. Budúci vývoj cien ropy je však momentálne nejednoznačný. Na jednej strane totiž pretrváva nerovnováha medzi ponukou a dopytom, keď v súčasnosti denná nadprodukcia dosahuje úroveň takmer 2 milióny barelov ropy denne. Na druhej strane je evidentný pokles počtu ropných vrtov v prevádzke v USA a rast počtu bankrotov spoločností ťažiacich ropu nekonvenčnými spôsobmi. „Krajiny OPEC sa nedokážu dohodnúť na obmedzení produkcie. Na novú dlhodobejšiu cenovú rovnováhu si tak bude musieť trh ešte počkať,“ uvádza sa v štúdii.

Trh ovplyvnia Číňania

V najbližšom období by pritom mohol trh s ropou ovplyvniť rastúci dopyt v Číne pod vplyvom stimulačnej menovej politiky. Vďaka krokom čínskej centrálnej banky sa očakáva rast poskytovania úverov a rast likvidity. Čína je pritom druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete a napriek spomaleniu dynamiky stále patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky. „Dopytový potenciál Číny je kľúčovým faktorom pre vývoj cien všetkých komodít, vrátane ropy,“ píše sa v Biatecu.

Irán dôležitým hráčom

Na strane ponuky však okrem súčasného prebytku 2 mil. barelov ropy denne môže karty ďalej zamiešať Irán. Samotný má totiž potenciál navýšiť stranu ponuky ešte o dodatočných 500 tisíc až 1 milión barelov ropy denne. Aby sa cena ropy dostala v krátkodobom horizonte na vyššie úrovne, budú musieť krajiny OPEC dospieť k viacstrannej záväznej dohode vrátane Iránu a výraznejším spôsobom znížiť aktuálnu produkciu ropy. „Inak budeme pravdepodobne svedkami pokračujúcej volatility cien ropy až do konca roka 2016 s cenou pohybujúcou sa v rozmedzí od 34 do 68 dolárov za barel,“ uvádza sa v časopise NBS.

Kedy nastane rovnováha?

Rovnováha na trhu s ropou by sa podľa štúdie mohla zvyšovať v druhej polovici roka 2017. Prispieť by k tomu mohli hlavné fundamentálne faktory úrovne ponuky a dopytu s prispením rýchlo rastúceho dopytu rozvíjajúcich sa ekonomík. Ak sa nezohľadní faktor technologického pokroku a environmentálnych politík, možno predpokladať, že ceny ropy sa v dlhodobejšom období zotavia a porastú ako dôsledok výraznej redukcie investícií ropných spoločností v rokoch 2015 a 2016. „Je však možné, že ďalšie technologické šoky a tlak na vyššie štandardy ekologizácie dopravy a postupnej dekarbonizácie rastu vyspelých ekonomík budú uvedenú rovnováhu kontinuálne narúšať smerom k nižšiemu rastu dopytu po rope aj v nasledujúcich rokoch,“ konštatuje analýza.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?