Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto pixabay.com
19. júna 2016 13:51 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropa za 110 dolárov? Zatiaľ to nehrozí.

Podľa analýzy uverejnenej v časopise Národnej banky Slovenska Biatec novej dlhodobejšej cenovej rovnováhe na trhu s ropou bráni neschopnosť krajín OPEC dohodnúť sa na obmedzení produkcie.

Návrat ceny ropy späť na úroveň 110 USD za barel v krátkodobom horizonte nehrozí. Konštatuje sa to v analýze uverejnenej v časopise Národnej banky Slovenska Biatec. Budúci vývoj cien ropy je však momentálne nejednoznačný. Na jednej strane totiž pretrváva nerovnováha medzi ponukou a dopytom, keď v súčasnosti denná nadprodukcia dosahuje úroveň takmer 2 milióny barelov ropy denne. Na druhej strane je evidentný pokles počtu ropných vrtov v prevádzke v USA a rast počtu bankrotov spoločností ťažiacich ropu nekonvenčnými spôsobmi. „Krajiny OPEC sa nedokážu dohodnúť na obmedzení produkcie. Na novú dlhodobejšiu cenovú rovnováhu si tak bude musieť trh ešte počkať,“ uvádza sa v štúdii.

Trh ovplyvnia Číňania

V najbližšom období by pritom mohol trh s ropou ovplyvniť rastúci dopyt v Číne pod vplyvom stimulačnej menovej politiky. Vďaka krokom čínskej centrálnej banky sa očakáva rast poskytovania úverov a rast likvidity. Čína je pritom druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete a napriek spomaleniu dynamiky stále patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky. „Dopytový potenciál Číny je kľúčovým faktorom pre vývoj cien všetkých komodít, vrátane ropy,“ píše sa v Biatecu.

Irán dôležitým hráčom

Na strane ponuky však okrem súčasného prebytku 2 mil. barelov ropy denne môže karty ďalej zamiešať Irán. Samotný má totiž potenciál navýšiť stranu ponuky ešte o dodatočných 500 tisíc až 1 milión barelov ropy denne. Aby sa cena ropy dostala v krátkodobom horizonte na vyššie úrovne, budú musieť krajiny OPEC dospieť k viacstrannej záväznej dohode vrátane Iránu a výraznejším spôsobom znížiť aktuálnu produkciu ropy. „Inak budeme pravdepodobne svedkami pokračujúcej volatility cien ropy až do konca roka 2016 s cenou pohybujúcou sa v rozmedzí od 34 do 68 dolárov za barel,“ uvádza sa v časopise NBS.

Kedy nastane rovnováha?

Rovnováha na trhu s ropou by sa podľa štúdie mohla zvyšovať v druhej polovici roka 2017. Prispieť by k tomu mohli hlavné fundamentálne faktory úrovne ponuky a dopytu s prispením rýchlo rastúceho dopytu rozvíjajúcich sa ekonomík. Ak sa nezohľadní faktor technologického pokroku a environmentálnych politík, možno predpokladať, že ceny ropy sa v dlhodobejšom období zotavia a porastú ako dôsledok výraznej redukcie investícií ropných spoločností v rokoch 2015 a 2016. „Je však možné, že ďalšie technologické šoky a tlak na vyššie štandardy ekologizácie dopravy a postupnej dekarbonizácie rastu vyspelých ekonomík budú uvedenú rovnováhu kontinuálne narúšať smerom k nižšiemu rastu dopytu po rope aj v nasledujúcich rokoch,“ konštatuje analýza.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame