Ropa pokračovala v zdražovaní

21. júna 2016 9:15
SITA

Britská ropa Brent vzrástla o 3 % na 50,65 USD za barel. Júlové dodávky ľahkej americkej ropy stúpli o 2,9 % na 49,37 USD za barel.

Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net

Ceny ropy v pondelok vzrástli druhý deň v rade. Výsledky prieskumov verejnej mienky ukázali, že pred štvrtkovým referendom, v ktorom budú obyvatelia Veľkej Británie rozhodovať o možnom vystúpení krajiny z Európskej únie, získali prevahu stúpenci zotrvania v 28-člennom bloku. Britská libra následne posilnila voči doláru o 2,3 % na 1,4685 GBP/USD, pričom slabší dolár znamená, že komodity denominované v americkej mene sú pre držiteľov iných mien lacnejšie.

Trh pozitívne reagoval aj na správu spoločnosti Genscape, podľa ktorej zásoby ropy v termináli Cushing v štáte Oklahoma minulý týždeň klesli o 568 213 barelov. Podľa prieskumu agentúry Reuters sa celkové zásoby ropy v USA minulý týždeň pravdepodobne znížili o 1,9 mil. barelov, pričom klesli už piaty týždeň v rade. Aktivitu na trhu podporil aj 5-percentný nárast cien benzínu. Britská ropa Brent vzrástla o 3 % na 50,65 USD za barel. Júlové dodávky ľahkej americkej ropy stúpli o 2,9 % na 49,37 USD za barel.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?