Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ceny
Ilustračné foto. Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
27. novembra 2015 11:32 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ropa po šiestich dňoch zlacnela

Ľahká americká ropa oslabila o 53 centov na 42,51 USD za barel, kým počas dňa stúpla aj na 43,30 USD za barel. Britská ropa Brent klesla o 71 centov na 45,46 USD za barel.

Ceny ropy vo štvrtok po šiestich dňoch rastu klesli. V predchádzajúcich dňoch obchodníci venovali pozornosť situácii na blízkom východe a možnej eskalácii napätia, keďže vznikli obavy z ohrozenia produkcie ropy v oblasti blízkeho východu. Obchodníci sa však vo štvrtok opäť zamerali na pretrvávajúci prebytok ropy na trhu vzhľadom na to, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je odhodlaná pokračovať vo vysokej produkcii. S týmto rozhodnutím ale nie sú spokojní slabší členovia organizácie, ktorí sa obávajú poklesu cien ropy na 20 USD za barel. „OPEC sa jasne vyjadril, že produkciu pre nízke ceny nezníži, a keď sa na trh vráti Irán, tak bude produkovať viac ako 32 mil. barelov denne,“ uviedol hlavný komoditný analytik SEB Bjarne Schieldrop.

Výraznejšiemu poklesu americkej ropy zabránili v stredu zverejnené údaje o menšom než očakávanom náraste zásob ropy v USA, ako aj zatvorené trhy v USA pre sviatok vďakyvzdania. Ľahká americká ropa o 19:57 GMT oslabila o 53 centov na 42,51 USD za barel, kým počas dňa stúpla aj na 43,30 USD za barel. Britská ropa Brent klesla o 71 centov na 45,46 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame