Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy
Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy SITA/AP
28. apríla 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Rompuy prisľúbil pomoc firme ČEZ v Bulharsku

Európska únia je pripravená zasiahnuť v prípade, že by predvolebný boj v Bulharsku ohrozil pozíciu spoločnosti ČEZ na tamojšom energetickom trhu. Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi to sľúbil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Informoval o tom internetový portál lidovky.cz. „Dostali sme uistenie. A bolo dobré, že Herman Van Rompuy bol na túto tému dopredu pripravený,“ povedal pre lidovky.cz riaditeľ zahraničného odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. „Boli by sme radi, keby EÚ splnila svoju úlohu vrchného dozorného orgánu v oblasti štandardov EÚ,“ povedal Kmoníček.

Problémy spoločnosti ČEZ sa začali po masových protestoch v Bulharsku namiereným proti vysokým cenám elektrickej energie. Demonštranti žiadali znárodnenie distribučných spoločností v krajine. Protesty napokon vyústili do pádu vlády premiéra Bojka Borisova. Vo februári bulharské úrady navyše začali proces, ktorý môže viesť k tomu, že spoločnosť ČEZ príde o licenciu na distribúciu elektriny. Česká spoločnosť však opakovane tvrdí, že neporušila žiadne bulharské ani európske právne predpisy.

Kmoníček pre lidovky.cz ďalej uviedol, že Česko nežiada EÚ o žiadnu konkrétnu akciu. „Nám ide o to, aby EÚ o probléme vedela, a to aj vie. A aby bola pripravená zasiahnuť v prípade, že by v rámci predvolebných bojov v krajine táto problematika vybočila z pravidiel, ktoré v EÚ pre investície platia,“ doplnil Kmoníček. Podľa jeho slov nie je „v rámci pravidiel EÚ“ možné, aby sa pozícia energetickej firmy, ktorá investuje v Bulharsku, stala predmetom predvolebných bojov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame