Rokovania o ropovode budú mať pokračovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net

Rokovania medzi ministerstvom hospodárstva (MH) a Bratislavským samosprávnym krajom o ropovode, ktorý má prepojiť Slovensko a Rakúsko, budú pokračovať. Predseda kraja Pavol Frešo a minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa v stredu stretli, aby hovorili o trasovaní ropovodu. Ako na brífingu po rokovaní uviedol predseda kraja, nechce, aby boli v územnom pláne taxatívne vymenované trasy ropovodu, ale aby sa hľadali možné varianty, aby neboli trasy obmedzené na mestský koridor.

Ministerstvo hospodárstva žiadalo, aby územný plán kraja zohľadňoval plán stavať ropovod. Nový územný plán mali poslanci kraja schvaľovať na jeseň. Kraj sa obával, že by sa pre pripomienku ministerstva musel v prípravách územného plánu vracať rok dozadu. Aby sa tomu vyhli, zvolali rokovania s ministerstvom o ropovode. „Aj experti, ktorí prišli z obidvoch strán, navrhli riešenia, ktoré sa teraz ešte expertne prerokujú, aby územný plán Bratislavského kraja mohol byť prijatý,“ uviedol Frešo. V priebehu týždňa či dvoch sa ešte predstavitelia ministerstva stretnú so zástupcami kraja.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský pripomenul, že ropovod do Rakúska považuje ministerstvo hospodárstva za strategický projekt. Trasy sú podľa neho určené len technicky. „Nie sme vo fáze prerokovania konkrétnej trasy,“ doplnil. V územnom pláne sa bude trasa podľa neho spomínať len ako zámer k územnému plánu. Podľa Freša by malo byť z územného plánu jasné, že aj mimomestské varianty sú otvorené a plnohodnotné a „že tam nie je nejaký záväzok, aby to šlo cez mesto“. Podľa Malatinského sú pripravené varianty, ktoré by šli aj karpatskou trasou aj mestom. „Nechajme pracovať skupinu, najprv je potrebné si povedať na expertnej úrovni, čo je schodné, čo schodné nie je a potom budú nasledovať verejné diskusie s verejnosťou,“ doplnil. Trasa ropovodu bude podľa ministra ešte prerokovaná aj s dotknutými subjektmi, ako sú mestské časti, mesto, ministerstvo životného prostredia aj s verejnosťou. To, či by s drahším variantom cez Karpaty súhlasila rakúska strana, minister povedať nevedel.

Ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni. Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 140 miliónov eur. Dĺžka ropovodného prepojenia by mala predstavovať od 81 kilometrov do 152 kilometrov. Do konca tohto roka sa majú pripraviť potrebné dokumenty, ktoré zabezpečia realizáciu projektu. Známa by mal byť aj trasa, kadiaľ nový ropovod povedie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SROMVTranspetrol