Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eastring
Mapa trasovania plynovodu Eastring. eastring.eu
29. januára 2015 12:08 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Rokovania o Eastringu napredujú. Eustream čaká nové dohody.

Šéf Eustreamu Tomáš Mareček pre Reuters povedal, že dohody o porozumení o projekte nového plynovodu Eastring s partnermi v Rumunsku a Bulharsku by mohli byť podpísané do dvoch týždňov. O projekte rokujú aj s veľkými európskymi plynárenskými hráčmi.

Zámer slovenského prepravcu zemného plynu Eustreamu vybudovať nový plynovod, ktorý by umožňoval prepravu plynu zo západu cez Ukrajinu na Balkán, sa posúva bližšie k možnej realizácii. Podľa šéfa Eustreamu Tomáša Marečka by totiž už v najbližších dňoch mohlo byť podpísané memorandum o porozumení s partnermi v Bulharsku a Rumunsku. „Očakávame, že memorandum o porozumení s Rumunmi a Bulharmi bude podpísané povedzme do dvoch týždňov,“ povedal Mareček pre agentúru Reuters v stredu počas Európskej plynárenskej konferencie vo Viedni.

Rokujú s veľkými

Ako dodal, Eustream vystupuje ako hlavný iniciátor projektu, ktorého súčasťou by však ako akcionári v konečnom dôsledku mali byť aj ďalší partneri. Výsledkom by mal byť spoločný podnik s viacerými zahraničnými spoločnosťami. „Určite to prediskutujeme s OMV, taktiež sme o projekte rokovali s Gaz de France,“ povedal Mareček pre Reuters. Ako dodal, v pláne sú aj rokovania s veľkými hráčmi z Nemecka. Predpokladané náklady na vybudovanie plynovodu sú pritom podľa Marečka od 750 mil. eur až po 1,2 mld. eur v závislosti od jeho finálneho trasovania.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Alternatíva pre Balkán

Navrhovaný 570-kilometrový plynovod, ktorý dostal názov Eastring, má mať potenciálnu kapacitu do 20 mld. metrov kubických ročne a schopnosť dodávať plyn na Balkán tak z Ruska, ako aj zo západu. Prepojil by existujúci tranzitný systém Eustreamu, ktorý má kapacitu viac ako 80 mld. metrov kubických s ukrajinským málo využívaným plynovodom Sojuz vedúcim k rumunským hraniciam. Ako pre Reuters dodal Mareček, okrem ruského plynu by plynovod mohol tlačiť dodávky z plynového uzla v Rakúsku alebo z alternatívnych zdrojov z Kaspického mora či Stredomoria.

Ak Rusi obídu Ukrajinu

Projekt by tak podľa jeho zástancov mal zabezpečiť plyn krajinám ako Bulharsko či Srbsko aj v prípade, že by boli ruské dodávky cez Ukrajinu zastavené. Táto situácia nastala za poslednú dekádu už trikrát a výpadky dodávok najtvrdšie pocítili práve najmä krajiny Balkánu. Mnoho z nich je totiž v súčasnosti plne závislých na dodávkach ruského plynu cez jednu tranzitnú trasu cez Ukrajinu. „Ak sa plynovod vybuduje, celá Európa a hlavne Balkán sa môžu stať menej závislí na Rusku. Týka sa to predovšetkým diverzifikácie tranzitných ciest, ale tiež diverzifikácie zdrojov,“ cituje Reuters šéfa Eustreamu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies