Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rokovali o znížení ťažby ropy

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

O koordinovaných krokoch s cieľom zredukovať ťažbu rokovali v sobotu s členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zástupcovia šiestich krajín, Ruska, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Brazílie, Mexika a Ománu, ktoré nie sú členmi kartelu.

Vysokopostavení predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších šiestich ropných krajín ukončili v sobotu „plodné a konštruktívne diskusie“ o koordinovaných krokoch s cieľom zredukovať ťažbu. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré zverejnil ropný kartel. Stretnutie sa uskutočnilo pred zasadaním ropných ministrov OPEC-u, ktoré je naplánované na 30. novembra, a zvolalo sa na prediskutovanie metód zvýšenia ceny ropy prostredníctvom obmedzenia ťažby.

Na sobotňajšej schôdzke boli aj zástupcovia šiestich krajín, Ruska, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Brazílie, Mexika a Ománu, ktoré nie sú členmi OPEC-u.

Vyhlásenie zo sobotňajšej schôdzky uviedlo, že predstavitelia, ktorí sa na nej zúčastnili, vyjadrili obavy z „pretrvávajúcej nadmernej ponuky“ ropy, čo naznačuje, že účastníci schôdzky nepredpokladajú veľkú zmenu.

Minulý mesiac sa členovia OPEC-u dohodli na stanovení maximálnej ťažby na úrovni 32,5 až 33 mil. barelov denne. Išlo by o redukciu o necelý 1 mil. barelov denne, ak OPEC na schôdzke 30. novembra dokáže prekonať vnútorné rozpory a povedie to k zníženiu produkcie. Cena ropy sa nachádza pod úrovňou 50 USD za barel, čo je necelá polovica v porovnaní s cenou pred tromi rokmi

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 30. októbra 2016 14:36Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...