Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
30. októbra 2016 14:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rokovali o znížení ťažby ropy

O koordinovaných krokoch s cieľom zredukovať ťažbu rokovali v sobotu s členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) aj zástupcovia šiestich krajín, Ruska, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Brazílie, Mexika a Ománu, ktoré nie sú členmi kartelu.

Vysokopostavení predstavitelia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších šiestich ropných krajín ukončili v sobotu „plodné a konštruktívne diskusie“ o koordinovaných krokoch s cieľom zredukovať ťažbu. Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré zverejnil ropný kartel. Stretnutie sa uskutočnilo pred zasadaním ropných ministrov OPEC-u, ktoré je naplánované na 30. novembra, a zvolalo sa na prediskutovanie metód zvýšenia ceny ropy prostredníctvom obmedzenia ťažby.

Na sobotňajšej schôdzke boli aj zástupcovia šiestich krajín, Ruska, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Brazílie, Mexika a Ománu, ktoré nie sú členmi OPEC-u.

Vyhlásenie zo sobotňajšej schôdzky uviedlo, že predstavitelia, ktorí sa na nej zúčastnili, vyjadrili obavy z „pretrvávajúcej nadmernej ponuky“ ropy, čo naznačuje, že účastníci schôdzky nepredpokladajú veľkú zmenu.

Minulý mesiac sa členovia OPEC-u dohodli na stanovení maximálnej ťažby na úrovni 32,5 až 33 mil. barelov denne. Išlo by o redukciu o necelý 1 mil. barelov denne, ak OPEC na schôdzke 30. novembra dokáže prekonať vnútorné rozpory a povedie to k zníženiu produkcie. Cena ropy sa nachádza pod úrovňou 50 USD za barel, čo je necelá polovica v porovnaní s cenou pred tromi rokmi

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame