Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
3. apríla 2017 14:08 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Z roka na rok by sme mali spotrebovať viac elektriny

V roku 2020 sa predpokladá spotreba elektriny na úrovni 31,9 terawatthodiny. O päť rokov neskôr by sa mala spotreba pohybovať v objeme 33,5 terawatthodiny.

Spotreba elektriny na Slovensku bude rásť. Predpokladá to Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). „V období do roku 2026 sa predpokladá priemerný medziročný nárast spotreby elektriny na úrovni 1,2 %. Podľa tohto predpokladu by spotreba elektriny do roku 2026 vzrástla o 4,3 terawatthodiny, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2015 nárast o 14,5 %,“ uviedol vo svojom pláne rozvoja slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

V roku 2020 sa predpokladá spotreba elektriny na úrovni 31,9 terawatthodiny. O päť rokov neskôr by sa mala spotreba pohybovať v objeme 33,5 terawatthodiny. Slováci v minulom roku spotrebovali 30,1 terawatthodiny elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 0,5 terawatthodiny. Vlani sa na Slovensku spotrebovalo rekordne veľa elektriny, najviac od roku 1983, odkedy sú archivované údaje.

Na Slovensku by nemala rásť len spotreba elektriny, ale aj výrobná kapacita. „V sledovanom období, aj napriek odstaveniu existujúcich výrobných kapacít kvôli emisným limitom, sa očakáva nárast inštalovaného výkonu zdrojov elektriny o viac ako tisíc megawattov,“ uviedla SEPS. Dodala, že vďaka novým zdrojom sa vyrobí o desať terawatthodín elektriny viac. Najviac novej inštalovanej kapacity by mali priniesť v súčasnosti dostavovaný tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. SEPS očakáva aj nárast inštalácie nových obnoviteľných zdrojov energií a fosílnych zdrojov. V minulom roku sa na Slovensku vyrobilo 27,5 terawatthodiny elektriny. Oproti predchádzajúcemu roku ide o mierny nárast na úrovni 0,261 terawatthodiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame