Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
31. decembra 2015 9:36 ElektrinaAktuality od SITASITA

Rok 2016 prinesie domácnostiam nižšie ceny elektriny a plynu

Priemerné ceny elektriny a plynu klesnú v budúcom roku aj malým podnikom.

Slovenským domácnostiam a malým podnikom v budúcom roku klesnú priemerné ceny za dodávku elektriny aj plynu. Ako koncom roka 2015 informoval šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Jozef Holjenčík, maximálne ceny za dodávku elektriny klesnú od začiatku budúceho roka pre slovenské domácnosti v priemere o jedno percento. Za plyn zaplatia domácnosti v novom roku oproti súčasným cenám v priemere o 3,6 % menej. Malým podnikom, ktorým ešte stále určuje ceny regulátor, klesnú ceny elektriny v priemere o 1,1 % a ceny plynu o 2,88 %.

Najviac ušetria tí, ktorí plynom či elektrinou aj vykurujú

Pri elektrine by tak mohli domácnosti na základe rozhodnutia regulačného úradu ušetriť ročne od 3 do 50 eur. Najviac ušetria domácnosti, ktoré elektrinou aj vykurujú. Pri plyne ušetria domácnosti podľa Holjenčíka v budúcom roku od 1 do 40 eur. Aj pri plyne platí, že najviac ušetria domácnosti, ktoré plynom aj vykurujú.

Teplo nezdražie

Meniť by sa nemali ceny za teplo. Podľa šéfa regulačného úradu Holjenčíka slovenské domácnosti nespozorujú nárast nákladov na teplo. Ročný náklad pre priemernú štvorčlennú domácnosť tak v budúcom roku zostane zhruba na úrovni 664 eur vrátane DPH, čo je rovnaký náklad ako v roku 2015. Ceny sa v budúcom roku nebudú meniť ani v prípade vodného a stočného. Žiadna vodárenská spoločnosť totiž nepožiadala o zmenu ceny. Za vodné a stočné tak domácnosti zaplatia v priemere 1,998 eura za meter kubický.

Ceny sa menili aj v tomto roku

Cena elektriny pre domácnosti sa ostatný raz menila na začiatku roka 2015. Koncom roka 2014 regulačný úrad rozhodol o tom, že priemerné ceny elektriny klesli pre slovenské domácnosti o 5,03 %. Cena za dodávku zemného plynu sa pre domácnosti ostatne menila od 1. septembra 2015, keď sa znížila v priemerne o 3,91 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame