Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net
14. januára 2015 17:36 PlynAktuality od SITASITA

Riziká spojené s tranzitom plynu podľa Gazpromu pretrvajú

Ukrajina pre finančné obmedzenia v novembri a decembri uplynulého roka totiž nebola schopná podľa Gazpromu nakúpiť požadované množstvo ruského plynu

Riziká spojené s tranzitom plynu cez Ukrajinu počas tejto zimy pretrvajú. Ukrajina pre finančné obmedzenia v novembri a decembri uplynulého roka totiž nebola schopná nakúpiť požadované množstvo ruského plynu. Tým tiež výrazne znížila svoje rezervy v podzemných zásobníkoch plynu. Po stredajšom rokovaní s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom to vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller.

Gazprom vyzýva na výstavbu nových plynovodov

Projekt Južný prúd (South Stream) je podľa Millera zrušený. Potrubie „Turecký prúd“ je v súčasnosti podľa neho jediná cesta pre dodávku 63 mld. metrov kubických ruského plynu cez Ukrajinu. Ako dodáva v zverejnenom vyhlásení, je na európskych partneroch, aby zaviedli potrebné infraštruktúry, začínajúc na turecko-gréckych hraniciach. „Naši partneri majú niekoľko rokov na to, aby ich čo najkvalitnejšie zrealizovali, a to je pomerne málo času,“ povedal Miller. Aby bolo možné dodržať termíny, výstavba nových plynovodov EÚ by mala podľa neho už začať. V opačnom prípade by tieto objemy plynu mohli smerovať na iné trhy.

Energetickú úniu berie Gazprom ako novú príležitosť

„Pri tvorbe našich ďalších stratégií a taktických krokov budeme prihliadať na plány Európskej únie zriadiť energetickú úniu. To pre nás predstavuje nové výzvy a príležitosti,“ pokračoval Miller. Zároveň verí, že vznik energetickej únie v žiadnom prípade nebude viesť k zníženiu stability či bezpečnosti dodávok energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame