Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SITA
18. januára 2015 10:31 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Rieka Hron bude mať možno ďalšiu vodnú elektráreň

Spoločnosť Hydro Company plánuje postaviť malú vodnú elektráreň v katastri Žiaru nad Hronom.

Ďalšou z radu pripravovaných malých vodných elektrární (MVE) na rieke Hron má byť elektráreň, ktorú chce v lokalite Farské lúky (pri križovatke rýchlostných ciest R1 a R2) v katastri Žiaru nad Hronom postaviť firma Hydro Company. Ako uvádza v zámere, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), má ísť o haťovú nízkotlakovú prietočnú elektráreň s automatizovanou prevádzkou. Jej inštalovaný výkon má byť v závislosti od toho, ktorý z dvoch navrhovaných variantov sa bude realizovať, buď 2 000, alebo 2 720 kilowattov a ročne má vyrobiť priemerne 7,656 alebo 12,373 gigawatthodín elektrickej energie.

Investícia do 12 miliónov

Začiatok výstavby investor predpokladá na máj tohto roka a spustenie do prevádzky dva roky nato. Oba navrhované varianty MVE počítajú s vybudovaním obtokového rybovodu, prvý variant aj s vybudovaním priepustu pre vodákov. Predpokladané náklady na výstavbu elektrárne sú v prípade prvého variantu 6,5 milióna eur, v prípade druhého variantu 10 až 12 miliónov eur.

Môžu pripomienkovať

Mesto Žiar nad Hronom zverejnilo zámer investora vo štvrtok, verejnosť sa k nemu môže vyjadriť do 5. februára, a to písomným stanoviskom na adresu odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiari nad Hronom. Firma Hydro Company má podľa obchodného registra toho istého majiteľa a konateľa – Branislava Duboša z obce Opoj, ako firma Hydro Development, ktorá koncom minulého roka predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie zámer výstavby MVE v Hronskom Beňadiku.

Protesty aktivistov

Proti plánovanej výstavbe malých vodných elektrární na Hrone dlhodobo bojujú občianski aktivisti z radov ochrancov prírody, rybárov či vodákov. Upozorňujú, že z tečúcej rieky sa po výstavbe plánovaných elektrární prakticky na každých piatich kilometroch stane mŕtvy kanál so stojatou vodou a súčasné ekosystémy sa zničia. Vládnu koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030, ktorá počíta na Hrone s 39 elektrárňami, žiadajú prepracovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame