Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlada
Minister financií Peter Kažimír SITA
28. novembra 2016 12:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Rezort financií nevidí problém v osobitnom odvode

Ministerstvo financií SR (MF) si stojí za zákonom o osobitnom odvode regulovaných subjektov. Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová, minulý týždeň prijatá novela zákona o osobitnom odvode vychádza z programového vyhlásenia vlády. „Slovenskými súdmi nebola spochybnená legitimita zavedenia osobitného odvodu, respektíve vyslovené porušenie ústavného princípu proporcionality zásahov verejnej moci do práv garantovaných ústavou. Toto opatrenie nebolo napadnuté ani z pohľadu medzinárodných záväzkov,“ reagovala Gogová na pripravované kroky Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý chce osobitný odvod napadnúť na súde a na medzinárodnej arbitráži.

Podľa rezortu financií osobitný odvod pre regulované subjekty predstavuje legitímny nástroj, ktorého cieľom je konsolidácia verejných financií. „Zákon o osobitnom odvode v znení neskorších predpisov nie je v rozpore s princípom rovnosti, a teda nie je diskriminačný. Odvod sa bude platiť iba z tých činností, ktoré patria do regulovaných oblastí. Osobitný odvod je v súlade s právom EÚ,“ konštatovala Gogová.

Energetický a průmyslový holding, ktorý na Slovensku vlastní viacero energetických spoločností, je presvedčený, že osobitný odvod prijatý na Slovensku porušuje európske pravidlá. Energetickému holdingu sa nepáči, že vláda nedodržala svoj sľub z roku 2012, kedy po prijatí zákona o osobitnom odvode pre regulované subjekty sľúbila, že posledným obdobím, kedy budú musieť platiť regulované firmy túto nesystémovú daň, bude december tohto roku. Štát podľa EPH prijatím novely zákona o zdvojnásobení odvodu porušuje aj medzinárodné zmluvy o ochrane investícií, a to najmä v kľúčovej otázke takzvaných legitímnych očakávaní, kedy vláda priamo porušuje svoj predchádzajúci sľub.

Národná rada SR minulý týždeň schválila novelu zákona o osobitnom odvode. Podľa novely osobitný odvod regulovaných subjektov, čiže aj energetických spoločností, zostane v platnosti a jeho sadzba sa zvýši. Od budúceho roku sa zdvojnásobí a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň poslanci rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Novelu musí ešte podpísať prezident SR Andrej Kiska.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame