Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
19. mája 2014 14:36 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Reverzný tok plynu Rusom neprekáža

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej besede s Miroslavom Lajčákom povedal, že Moskva sa nesťažuje na prepravu plynu cez slovenské územie na Ukrajinu.

Dohoda Slovenska s Kyjevom o umožnení reverzného toku plynu na Ukrajinu z Európy neporušuje dohody s Ruskom. Povedal to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Nesťažujeme sa na to,“ odpovedal Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii so svojím slovenským partnerom Miroslavom Lajčákom na otázku v súvislosti so snahou Slovenska prepravovať plyn na Ukrajinu.

Ukrajina sa snaží zvýšiť nákupy plynu v Európe a dopravovať ho cez slovenské územie po tom, ako Rusko takmer zdvojnásobilo cenu pre Kyjev. Moskva nedávno naznačila, že reverzný tok plynu by mohol byť porušením slovenských zmlúv s ruským štátom kontrolovaným plynárenským podnikom Gazprom.

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger v pondelok po rokovaní s ruským ministrom energetiky a vysokopostaveným predstaviteľom spoločnosti Gazprom povedal, že sa ujasnili ceny ruského plynu pre Ukrajinu za obdobie novembra až marca, ale stále sa pracuje na upresnení cien za apríl, máj a jún. Dodal, že balíček pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu a Európskej únie by sa mohol použiť na platby za minulé a budúce dodávky plynu. Nasledujúce kolo rozhovorov medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou bude 26. mája.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies