Reverzný chod s Ukrajinou je vraj reálny o šesť mesiacov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA

Ukrajina by mohla odoberať zemný plyn zo Slovenska najskôr o šesť mesiacov. Uviedol to zdroj u Európskej únie, ktorý si neželal byť menovaný. Projekt spustenia reverzného toku s Ukrajinou je podľa Európskej komisie takmer schválený, ale pre turbulencie u nášho východného suseda to ešte treba podpísať. Zo Slovenska na Ukrajinu by sa mohlo v úvode prepravovať šesť miliárd metrov kubických plynu ročne. Ukrajina pritom ročne spotrebuje viac ako 50 miliárd metrov kubických.

Memorandum ešte nepodpísali

Projekt reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu už dlhšie prešľapuje na mieste. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, zatiaľ nepodpísal memorandum o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Náš východný sused v polovici januára deklaroval, že z ich strany je memorandum podpísané. „Sme pripravení na spoluprácu s ukrajinskými partnermi už od minulého roka. Predovšetkým je potrebné podpísať memorandum o porozumení, ktorého cieľom je preskúmanie možností vybudovania technického riešenia pre spätný tok plynu na Ukrajinu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Eustream pozval ukrajinských partnerov do Bratislavy na záverečné dolaďovanie posledných detailov a podpísanie memoranda. „Kolegovia z Ukrtransgazu zatiaľ na Slovensko nepricestovali s odvolaním sa na aktuálnu politickú situáciu v krajine,“ konštatoval Chuguryan.

Fico o projekte rokoval s ukrajinským kolegom

Slovenský premiér Robert Fico využil prítomnosť nového ukrajinského náprotivka Arsenija Jaceňuka na mimoriadnom summite v Bruseli na prediskutovanie otázky dodávok zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu pomocoureverzného toku. „Prakticky už niekoľko mesiacov pracujeme na reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu, malo byť podpísané memorandum o spolupráci, ale ukrajinská strana zlyhala a neprišla toto memorandum na Slovensko podpísať,“ povedal Fico s tým, že sa priamo Jaceňuka opýtal, či „vie garantovať, že ukrajinský plynový operátor sa bude správať štandardne“ a či bude pripravený podpísať príslušnú zmluvu. Ukrajinský premiér mu odpovedal, že dochádza k zmenám vo vedení tamojších plynárenských podnikov a urobí všetko pre obnovenie slovensko-ukrajinských rokovaní. „Vláda Slovenskej republiky v spolupráci so sprivatizovanou spoločnosťou SPP je pripravená pokračovať v komunikácii s ukrajinskou stranou,“ doplnil Fico

Veľvyslanec Ukrajiny deklaruje záujem

Ukrajina má podľa veľvyslanca Ukrajiny v SR Oleha Havašiho záujem ďalej rokovať o dodávkach zemného plynu z Európy cez Slovensko v reverznom, teda spätnom toku zo západu na východ. Podľa Ukrajiny je reálne dosiahnuť to ešte v tomto roku, ale podmienkou je, aby sa uskutočnili ďalšie rozhovory. „Som presvedčený, že musíme uskutočniť rozhovory o možnosti prepravy plynu na Ukrajinu v reverznom režime,“ povedal v utorok v rozhovore pre agentúru SITA veľvyslanec Ukrajiny. Podľa neho je to reálny projekt, politická vôľa na to je a zostalo ešte vyriešiť technické otázky. „Dúfam, že nová vláda (v Kyjeve) bude pokračovať v rozhovoroch, ktoré boli. V tomto roku je reálne riešiť túto otázku pri podmienke, že sa uskutočnia ďalšie rozhovory,“ dodal.

Krajiny EÚ majú obavy

Krajiny Európskej únie, napríklad Poľsko a Grécko, znepokojuje možnosť nedostatku plynu a ekonomických škôd, ak Rusko zastaví dodávky na Ukrajinu, ktorá má do piatka Moskve za plyn zaplatiť dve miliardy amerických dolárov. „Narušenie dodávok z Ukrajiny je pre Grécko najhorším scenárom,“ konštatovali energetickí experti krajiny. Poľsko uviedlo, že akékoľvek výpadky by mohlo nahradiť dovozom cez Bielorusko, ale bude potrebovať súhlas Gazpromu na presmerovanie prepravy.

Teplá zima pomáha

Keďže terajšia zima je mierna, zásoby plynu v EÚ sú o zhruba 10 miliard kubických metrov väčšie ako v roku 2013. Znamená to, že týždenné prerušenie dodávok by sa dalo zvládnuť. Trojtýždňový výpadok by však vyvolal problémy v oblasti dodávok a zvýšil by ceny. Napriek mimoriadnemu napätiu medzi Moskvou a novou prozápadnou vládou v Kyjeve ruský energetický gigant Gazprom zatiaľ Ukrajine plyn dodáva. Bývalá sovietska republika je pre Moskvu strategicky dôležitá ako hlavná trasa prepravy plynu do EÚ, ktorá je najväčším ruským zákazníkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream