Reverz s Ukrajinou nepribrzdil ostatné plynovodné projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA

Slovenský prepravca plynu intenzívne pracuje na projekte výstavby plynovodu, ktorý prepojí slovenskú a poľskú prepravnú sieť. V hre je aj projekt výstavby plynovodu medzi Slovenskom a Bieloruskom.

Najviac medializovaným plynovodným projektom, na ktorom participuje aj Slovensko, je v súčasnosti bezpochyby projekt reverzného chodu plynu s Ukrajinou. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, viackrát deklaroval, že na tomto projekte intenzívne pracuje, keďže chce umožniť nášmu východnému susedovi odoberať plyn zo Slovensko čo najskôr. Hrozilo tak, že ostatné plynovodné projekty, ktoré má podnik na rôznych úrovniach rozpracované pôjdu na čas do úzadia. Hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan to však jednoznačne odmietol. „Máme dostatok odbornej kapacity na to, aby sa mohla kvalifikovane a efektívne venovať viacerým projektom súčasne. Naviac, projekt reverzného toku plne zapadá do konceptu integrovaného plynárenského trhu, ktorý naša spoločnosť presadzuje,“ povedal pre náš portál Chuguryan.

Plynovod s Poľskom

Jedným z prioritných projektov spoločnosti Eustream je výstavba plynovodu, ktorý prepojí poľskú a slovenskú prepravnú sieť. „Pokračujeme v intenzívnej spolupráci s poľskými kolegami zo spoločnosti Gaz-System na príprave projektu,“ hovorí Chuguryan. Spoločnosti sa v súčasnosti pripravujú na podanie žiadosti o dotáciu z európskych fondov. Taktiež pracujú na prípravných prácach. Napríklad pripravujú harmonogram projektu, či obchodný koncept. „Venujeme sa administratívnym a formálnym náležitostiam projektu. Nasledovať bude proces výberu inžinierskej a projektovej organizácie, a tiež proces získavania povolení, vrátane environmentálnych,“ priblížil Chuguryan. Dôležitým krokom bude podľa neho proces Open Season. Ide o zistenie záujmu o nový plynovod zo strany dodávateľov plynu. Kedy by mohol byť proces vyhlásený je však zatiaľ otázne. „Proces Open Season je možné vyhlásiť len vtedy, keď budú k dispozícii všetky nevyhnutné informácie, ktoré si takáto záväzná a náročná procedúra vyžaduje. Kľúčovým predpokladom je napríklad oboznámenie sa so všetkými pravidlami spolufinancovania z fondov EÚ, nakoľko ide o nový mechanizmus. Termín zverejnenia udelenia finančnej pomoci je plne v réžii Európskej komisie, ale predpoklad je, že to bude niekedy v budúcom roku,“ vysvetlil Chuguryan.

Termíny neznáme

Eustream v súčasnosti nevedel povedať, kedy by sa malo začať s reálnou výstavbou slovensko-poľského plynovodného prepojenia. „To je zatiaľ predčasná otázka, ktorá súvisí s mnohými ďalšími faktormi,“ uviedol Chuguryan. Projekt už má vypracovanú štúdiu realizovateľnosti, podľa ktorej je projekt technicky realizovateľný. „Za splnenia určitých podmienok, vrátane použitia finančnej pomoci zo zdrojov EÚ, by mohol mať pozitívne dopady nielen na našu spoločnosť, ale aj na zúčastnené krajiny ako celky,“ dodal Chuguryan.

Plynovod s Bielorusmi

Eustream už dávnejšie poškuľuje aj po projekte výstavby plynovodu, ktorý by spojil naše Veľké Kapušany s bieloruským Kobrynom. Nejde o nový projekt. Hovorí sa o ňom už zhruba desať rokov, keď prepravcovia plynu začali uvažovať ako prepojiť Jamalský plynovod s tradičnou prepravnou trasou z východu na západ v bode Veľké Kapušany. Náš prepravca zemného plynu je presvedčený, že tento projekt je stále reálny. „Minulý rok ruská strana opäť začala tento projekt intenzívnejšie spomínať. Sme pripravení sa spolupodieľať na ktoromkoľvek rentabilnom projekte, ktorý by poskytoval diverzifikáciu trás alebo zdrojov plynu,“ povedal Chuguryan. O projekte Kobryn-Veľké Kapušany sa v súčasnosti vedú podľa neho menej intenzívne rokovania na pracovnej úrovni. „Žiadne konkrétne závery zatiaľ neboli dosiahnuté,“ konštatoval Chuguryan.

Slovensko-maďarský plynovod

Jednoznačne najďalej je projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom. Medzi slovenskými Veľkými Zlievcami a maďarskou obcou Vecsés. V júli tohto roku by sa malo začať s testovacou prevádzkou plynovodu. Komerčná prevádzka by mala byť zahájená od začiatku budúceho roka. Ročná kapacita obojsmerného plynovodu bude 4,38 miliárd metrov kubických. Výstavba stodesať kilometrov dlhého plynovodu vyšla na 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur. Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie bude časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream