Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Reverz s Ukrajinou bude pripravený prvého septembra

Plynovod Vojany plyn Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA

S testovacou prevádzkou plynovodu spájajúceho slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom by sa malo začať už v auguste.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, plánuje koncom augusta otestovať reverzných chod plynu s Ukrajinou. Od prvého septembrového dňa by mal byť plynovod medzi slovenskými Vojanmi a ukrajinským Užhorodom plne k dispozícii dodávateľským spoločnostiam, ktoré majú záujem dodávať plyn zo Slovenska na Ukrajinu. „V súlade s memorandom o porozumení podpísanom Eustreamom a Ukrtransgazom 28. apríla 2014 a nedávnou úspešnou procedúrou Open Season, slovenský prepravca plynu pokračuje v stavebných prácach na plynovode Vojany,“ informoval hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Ročne by mohlo vďaka vojanskému plynovodu prúdiť na Ukrajinu do 10 miliárd metrov kubických plynu.

Slovensko-maďarské prepojenie

V súčasnosti finišuje aj projekt slovensko-maďarského plynovodného prepojenia. „Výstavba plynovodu je na slovenskej strane kompletne ukončená. V súčasnosti, Eustream čaká na ukončenie prác na maďarskej strane,“ dodal Chuguryan. V septembri by sa malo začať s testovacou prevádzkou plynovodu. Ide o malé zdržanie, keďže na začiatku roka predpokladala maďarská strana, že skúšobná prevádzka plynovodu začne už v júli. Plynovod s Maďarskom, ktorý spája kompresorovú stanicu vo Veľkých Zlievcach s maďarskou obcou Vecsés, zabezpečí prepravu 12 miliónov metrov kubických denne smerom do Maďarska.

Plynovod aj s Poľskom

Plynovodné siete chce Eustream prepojiť aj s našim severným susedom. Poľsko-slovenské plynovodné prepojenie tvorí súčasť Stratégie európskej energetickej bezpečnosti. Projekt sa nachádza vo fáze prípravných prác. „V spolupráci s partnerskou spoločnosťou Gaz System z Poľska pripravujeme podanie žiadosti v rámci fondu CEF (Connecting Europe Facility). Pracuje sa taktiež na dokumentáciách potrebných na začatie výstavby,“ spresnil Chuguryan. Plynovod by mohol byť v prevádzke v roku 2018.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 24. júla 2014 14:14

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...