Reštartovali prvý jadrový reaktor od havárie vo Fukušime

11. augusta 2015 9:40

Operátor Kyushu Electric Power reštartoval reaktor prvého bloku jadrovej elektrárne Sendai. Reštart druhého reaktora je plánovaný na október.

Fukušima
Takto vyzerala atómová elektráreň v japonskej Fukušime takmer dva a pol roka po tom, čo ju zdevastovala tsunami. (20. august 2013) SITA/AP

Prvýkrát od havárie v jadrovej elektrárni Fukušima pred vyše štyrmi rokmi uviedli v utorok v Japonsku opäť do prevádzky odstavený jadrový reaktor. Operátor Kyushu Electric Power reštartoval reaktor prvého bloku jadrovej elektrárne Sendai ležiacej na juhozápade Japonska v provincii Kagošima, oznámila agentúra AP. Elektrinu začne vyrábať v piatok a do plnej komerčnej prevádzky ho uvedú začiatkom septembra.

Reštart sa podľa hovorcu Kyushu Electric Power začal približne o 03.30 h SELČ. Kritická fáza bude trvať asi 12,5 hodiny a približne tri dni bude treba na to, aby reaktor dosiahol plný výkon, uviedla televízia NHK. Reštart reaktora jedného z dvoch blokov elektrárne Sendai je považovaný za úspech pre japonského premiéra Šinzóa Abeho, ktorý obhajuje jadrové elektrárne z ekonomických dôvodov.

V dôsledku jadrovej katastrofy vo Fukušime z 11. marca 2011, ku ktorej došlo po zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následnej prívalovej vlne cunami, bolo zhruba pred dvoma rokmi z bezpečnostných dôvodov odstavených všetkých 48 jadrových reaktorov v Japonsku, z toho 43 funkčných. Prevádzkovatelia uspokojovali dopyt čiastočne tepelnými elektrárňami, čo si však do Japonska chudobného na nerastné suroviny vyžadovalo dovoz drahej ropy a zemného plynu. Po katastrofe, ktorá podnietila diskusiu o závislosti Japonska od jadrovej energie, bolo kvôli rádioaktívnej kontaminácii okolia elektrárne vysídlených viac ako 160 tis. ľudí.

Väčšina Japoncov odmieta návrat k jadrovej energii a občianske iniciatívy bojovali do poslednej chvíle proti ich opätovnému uvedeniu do prevádzky. Aj v utorok sa pred elektrárňou Sendai zhromaždili desiatky demonštrantov, vrátane expremiéra Naota Kana, ktorý bol vo funkcii v čase fukušimskej katastrofy a stal sa otvoreným kritikom jadrovej energie.

Reštart druhého reaktora elektrárne Sendai je plánovaný na október. Z 25 reaktorov v 15 elektrárňach, pre ktoré prevádzkovatelia podali žiadosť o reštart, dostalo podľa agentúry Reuters súhlasné stanovisko doteraz len päť v troch zariadeniach.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?