Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fukušima
Takto vyzerala atómová elektráreň v japonskej Fukušime takmer dva a pol roka po tom, čo ju zdevastovala tsunami. (20. august 2013) SITA/AP
11. augusta 2015 9:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Reštartovali prvý jadrový reaktor od havárie vo Fukušime

Operátor Kyushu Electric Power reštartoval reaktor prvého bloku jadrovej elektrárne Sendai. Reštart druhého reaktora je plánovaný na október.

Prvýkrát od havárie v jadrovej elektrárni Fukušima pred vyše štyrmi rokmi uviedli v utorok v Japonsku opäť do prevádzky odstavený jadrový reaktor. Operátor Kyushu Electric Power reštartoval reaktor prvého bloku jadrovej elektrárne Sendai ležiacej na juhozápade Japonska v provincii Kagošima, oznámila agentúra AP. Elektrinu začne vyrábať v piatok a do plnej komerčnej prevádzky ho uvedú začiatkom septembra.

Reštart sa podľa hovorcu Kyushu Electric Power začal približne o 03.30 h SELČ. Kritická fáza bude trvať asi 12,5 hodiny a približne tri dni bude treba na to, aby reaktor dosiahol plný výkon, uviedla televízia NHK. Reštart reaktora jedného z dvoch blokov elektrárne Sendai je považovaný za úspech pre japonského premiéra Šinzóa Abeho, ktorý obhajuje jadrové elektrárne z ekonomických dôvodov.

V dôsledku jadrovej katastrofy vo Fukušime z 11. marca 2011, ku ktorej došlo po zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následnej prívalovej vlne cunami, bolo zhruba pred dvoma rokmi z bezpečnostných dôvodov odstavených všetkých 48 jadrových reaktorov v Japonsku, z toho 43 funkčných. Prevádzkovatelia uspokojovali dopyt čiastočne tepelnými elektrárňami, čo si však do Japonska chudobného na nerastné suroviny vyžadovalo dovoz drahej ropy a zemného plynu. Po katastrofe, ktorá podnietila diskusiu o závislosti Japonska od jadrovej energie, bolo kvôli rádioaktívnej kontaminácii okolia elektrárne vysídlených viac ako 160 tis. ľudí.

Väčšina Japoncov odmieta návrat k jadrovej energii a občianske iniciatívy bojovali do poslednej chvíle proti ich opätovnému uvedeniu do prevádzky. Aj v utorok sa pred elektrárňou Sendai zhromaždili desiatky demonštrantov, vrátane expremiéra Naota Kana, ktorý bol vo funkcii v čase fukušimskej katastrofy a stal sa otvoreným kritikom jadrovej energie.

Reštart druhého reaktora elektrárne Sendai je plánovaný na október. Z 25 reaktorov v 15 elektrárňach, pre ktoré prevádzkovatelia podali žiadosť o reštart, dostalo podľa agentúry Reuters súhlasné stanovisko doteraz len päť v troch zariadeniach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame