Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie elektrické elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
14. októbra 2016 15:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Rekonštrukcia vedenia medzi Slovenskom a Ukrajinou je medzi významnými projektmi

Projekt rekonštrukcie elektrizačného prepojenia medzi ukrajinským Mukačevom a slovenskými Veľkými Kapušanmi považuje Ministerská rada Energetického spoločenstva ako dôležitý článok pri posilňovaní energetickej bezpečnosti.

Slovensko sa možno dočká rekonštrukcie elektrického prepojenia s Ukrajinou. Projekt rekonštrukcie elektrizačného prepojenia medzi ukrajinským Mukačevom a slovenskými Veľkými Kapušanmi zaradili ako dôležitý článok pri posilňovaní energetickej bezpečnosti medzi projekty vzájomného záujmu (PMI). Uviedol to štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz v príhovore počas zasadnutia Ministerskej rady Energetického spoločenstva v Sarajeve.

Slovenský tajomník rezortu hospodárstva taktiež v príhovore vyzdvihol úlohu Energetického spoločenstva, či už vo vytváraní stabilného regulačného a trhového prostredia v zmluvných stranách, vytváraní integrovaného energetického trhu, ktorý umožňuje cezhraničný obchod s energiou a integráciu s trhom EÚ, a tiež v zlepšovaní bezpečnosti dodávok pre zaistenie stabilných a kontinuálnych dodávok energie. „Plná transpozícia legislatívy EÚ v zmluvných stranách Energetického spoločenstva je nevyhnutným predpokladom pre splnenie týchto cieľov, ako aj cenným príspevkom k prioritám slovenského predsedníctva,“ konštatoval Ferencz.

Podľa najnovšieho desaťročného plánu rozvoja prenosovej sústavy Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), slovenská strana počíta s rekonštrukciu existujúceho 440 -kilovoltového vedenia medzi Slovenskom a Ukrajinou. “Ide o významné cezhraničné vedenie, nakoľko je jedným z mála vedení prepájajúcich elektrizačnú sústavu ENTSO-E s vydelenou časťou ukrajinskej elektrizačnej sústavy, ktorá synchrónne spolupracuje s európskou prenosovou sústavou,” uvádza sa v pláne rozvoja. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy však predpokladá, že sa tak stane až niekedy v roku 2030.

Ministerská rada Energetického spoločenstva sa zaoberá energetickou politikou. Vznikla v roku 2005 s cieľom zabezpečiť spoločnú bezpečnosť dodávok a ďalšiu spoluprácu v oblasti energetiky a je jedným z pilierov vonkajšej dimenzie energetickej politiky EÚ. Zmluva ustanovujúca Energetické spoločenstvo spája na jednej strane Európsku úniu a na strane druhej zmluvné strany, ktorými sú Albánsko, Macedónsko, Kosovo, Srbsko, Čierna hora, Bosna a Hercegovina, Moldavsko a Ukrajina. Na zasadnutí v Sarajeve sa jeho súčasťou stalo Gruzínsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies