Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň Gabčíkov
Pohľad na pravú a ľavú plavebnú komoru Vodného diela Gabčíkovo. SITA
5. septembra 2017 14:47 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Rekonštrukcia elektrárne v Gabčíkove bude trvať zhruba deväť rokov

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba začal s hľadaním dodávateľa, ktorý by pre neho zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). „Ide o medzinárodný tender na generálnu opravu ôsmich turbogenerátorov a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Cieľom realizácie generálnych opráv, ktoré by podľa predpokladu mali trvať približne deväť rokov, je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne,“ informovala vedúca kancelárie generálneho riaditeľa VEG Stela Ištvánfyová.

Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby „Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo“, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

„Dovolím si povedať, že generálna oprava a rekonštrukcia vodnej elektrárne bude patriť v nasledujúcich rokoch k najvýznamnejším aktivitám v našom podniku a tak sme k nej pristupovali aj v procese prípravy súťažných podkladov. Verím v tejto súvislosti v bezproblémový priebeh verejnej súťaže a odbornosť uchádzačov, aby bolo možné čo najskôr naplno rozbehnúť realizáciu tejto rozsiahlej rekonštrukcie, ktorá technologickým zariadeniam prinavráti ich 100-percentný stav,“ povedal generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame