Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA
27. júla 2015 17:38 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulátorom v regióne sa energetická únia pozdáva

Posilniť by sa mala bezpečnosť dodávok podporou cezhraničných prepojení s elektrinou a plynom, či zachovaná by mala byť suverenita členských štátov pri tvorbe energetického mixu.

Predstavitelia regulačných úradov krajín Visegrádskej štvorky (V4) podporujú projekt energetickej únie, avšak za určitých podmienok. Informovali o tom v pondelok po pracovnom stretnutí. Ako priblížil výsledky rokovania predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, účastníci sa zhodli na plnej implementácii tretieho energetického balíčka. Zachovaná by tiež mala byť podľa nich suverenita členských štátov pri tvorbe energetického mixu. Posilniť by sa mala aj bezpečnosť dodávok podporou cezhraničných prepojení s elektrinou a plynom.

Lepšie údaje

Dôležitou úlohou podľa regulátorov V4 je skvalitnenie zberu a vyhodnocovanie údajov smerom k štatistickým orgánom EÚ. V tejto oblasti sa často porovnáva neporovnateľné, napríklad pri schémach podpory obnoviteľných zdrojov energie, čo vedie k nekorektným záverom o cenách energií v jednotlivých krajinách. „Konštatovali sme, že v rámci EÚ sa javí urgentná potreba jednotnej metodiky zberu a spracovania dát a informácií o energetike. Naše skúsenosti hovoria, že Európska komisia s obľubou používa ako argumenty údaje publikované Eurostatom,“ povedal Holjenčík. Tieto údaje podľa neho však nie vždy pravdivo odrážajú skutočnú situáciu v oblasti cien a taríf ako pre priemysel, tak aj pre odberateľov. „Zarážajúcou skutočnosťou je, že na základe týchto nepresných a neporovnateľných údajov sa prijímajú záväzné rozhodnutia a nariadenia, ktoré v konečnom dôsledku majú negatívny dopad na niektoré členské štáty EÚ,“ dodal Holjenčík.

Bavili sa aj o chudobe

Predmetom spoločného rokovania bola, okrem výmeny názorov v oblasti energetickej únie, aj téma energetickej chudoby. Zúčastnení zástupcovia skonštatovali, že na jej meranie je potrebné stanoviť jednotný základ a definovať postupy na riešenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies