Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze pokuta zákon
Ilustračné foto pixabay.com
24. januára 2016 13:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Regulátor zistil najviac porušení zákona u elektrofiriem

Na základe vykonaných kontrol Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR musia regulované spoločnosti odberateľom vrátiť takmer 4,4 miliónov eur.

Elektroenergetické spoločnosti sa v minulom roku vrátili na čelo energetických spoločností, ktoré najviac porušili zákon o regulácii v sieťových odvetví. Vystriedali tak teplárenské spoločnosti, u ktorých Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) zistil najviac porušení spomínaného zákona v roku 2014. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, úrad zistil porušenie zákona u 45 spoločností pôsobiacich v elektroenergetike, u 32 teplárenských firiem, 15 plynárenských podnikov a u 5 firiem pôsobiacich vo vodnom hospodárstve.

Musia vrátiť milióny

„Regulované subjekty najčastejšie porušili regulačný zákon v tom, že nedodržali určený pôsob cenovej regulácie a neuskutočnili dodávky tovaru a služieb v súlade so schválenými alebo určenými cenami,“ dodal Lupták. Odberateľom tak musia regulované subjekty vrátiť takmer 4,4 milióna eur. Za rok 2014 pritom museli energetické a vodárenské spoločnosti vrátiť svojim zákazníkom len niečo vyše 92 tisíc eur.

Udelené pokuty

Celkovo inšpektori regulačného úradu vykonali v minulom roku kontrolu v 141 spoločnostiach podliehajúcich regulácii. „Za porušenie regulačného zákona sme spoločnostiam celkovo udelili pokuty vo výške 498 500 eur,“ konštatoval Lupták.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý vznikol 1. augusta 2001, plní funkciu regulátora cien v elektroenergetike, plynárenstve, zásobovaní teplom a vo vodnom hospodárstve. Jeho úlohou je regulovať ceny v prostredí, kde chýba konkurencia a výrobcovia a dodávatelia energetických komodít by mohli zneužívať svoje dominantné postavenie svojvoľným určovaním cien. Prioritou regulačnej politiky úradu je ochraňovať spotrebiteľa a vytvárať pre neho spravodlivé podmienky odberu energie. ÚRSO preto sprísňuje podmienky kalkulácie oprávnených nákladov a zisku, vykonáva kontroly regulovaných subjektov a v prípade porušovania predpisov uplatňuje voči nim sankcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame