Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Regulátor vyzýva dodávateľov energií, aby znížili svoje ceny

Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net

Po tom, ako ceny elektriny a plynu na svetových trhoch dosiahli niekoľkoročné minimá, majú dodávatelia podľa regulačného úradu priestor ukázať, či a ako konkurenčná súťaž medzi nimi skutočne stláča cenu elektriny a plynu nadol.

Slovenskí dodávatelia energií majú v súčasnosti podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vzhľadom na pokles cien elektriny a plynu na európskom trhu na niekoľkoročné minimum priestor na zníženie cien pre svojich odberateľov. „Dodávatelia pre slovenské domácnosti teraz dostávajú priestor ukázať, či a ako konkurenčná súťaž medzi nimi skutočne stláča cenu elektriny a plynu nadol. Regulačný úrad totiž nestanovuje pevnú cenu, ale maximálnu cenu, ktorá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu však môžu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia,“ uviedol predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík.

Zverejňujú situáciu na burzách

Regulátor začal na mesačnej báze zverejňovať ceny komodít na svetových burzách. Samotná komodita tvorí zhruba polovicu z koncovej ceny, ktorú platí odberateľ. „Ak výrazne klesnú ceny komodít na svetovom trhu, chceme, aby sa takto vytváral väčší tlak na dodávateľov a svojim odberateľom ponúkli výhodnejšiu ponuku. Tieto dáta poslúžia ako domácnostiam, tak aj firmám,“ konštatoval Holjenčík.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 7. apríla 2016 15:32

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...