Regulátor v kauze OZE prešiel do protiútoku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná elektráreň solárny panel OZE
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Regulátor sa pýta, kde bola SAPI, ktorá organizuje verejné protesty, keď sa prijímala novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Počas pripomienkového konania totiž asociácia nevzniesla ani jedinú pripomienku.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odmieta verejné protesty niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorí pre nedodržanie zákona stratili na rok podporu od štátu. „Veľká väčšina výrobcov elektriny z OZE si svoje povinnosti splnila a preto nemá žiadne problémy. Ostatní ich však z pohodlnosti alebo nedbanlivosti prehliadli zo zásady, že ak ich doteraz nikto vážne nevyžadoval, možno si ich nevšímať aj naďalej,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Bez pripomienok

Regulátor sa pýta, kde bola Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI), ktorá protesty organizuje, keď sa prijímala novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. „Počas pripomienkového konania k zákonu o podpore obnoviteľných zdrojov energie v roku 2012, ktorá zaviedla do zákona od 1. januára 2015 sankcie za neplnenie povinností výrobcov, nevzniesla asociácia ani jedinú pripomienku. Nepochybne by sa jej členovia opýtali, za čo vlastne platia členské príspevky, ak ich stavovská organizácia nesleduje energetickú legislatívu, alebo prečo aspoň neupozornila výrobcov na našu webovú stránku, na ktorej úrad vyzýval výrobcov na plnenie povinností voči zákonu,“ dodal Lupták.

Zaslúžená sankcia

Regulátor odmieta tvrdenia pokutou postihnutých výrobcov elektriny, že sankcia je neprimeraná, že sú diskriminovaní. „Nič také neexistuje. Sankcia uplatňuje na každého presne rovnaký meter – koľko peňazí by individuálny výrobca mal dostať, o toľko aj príde. Nikto neškoduje na úkor druhého. To, že takýchto nezodpovedných podnikateľov vo výrobe elektriny z OZE postihla zaslúžená sankcia, je len logickým a správnym krokom v mene všetkých ostatných účastníkov trhu s elektrinou,“ zdôraznil Lupták.

Poslancov nechápu

ÚRSO sa tiež čuduje niektorým poslancom, ktorí sa k verejným protestom pripojili. „Absurdné je, že ak SAPI nepriamo nabáda na bagatelizovanie zákona, tak rovnako konajú aj poslanci, ktorí jej návrhy podporujú. Navrhujú nezmyselné zmeny zákona, ktoré by de facto legalizovali jeho nerešpektovanie, výhody pre jednu skupinu podnikateľov energetike a tým diskrimináciu ostatných účastníkov trhu s elektrinou. Pritom však hanblivo verejnosti neprezradia, že to boli práve oni, ktorí príslušnú novelu zákona v roku 2013 schvaľovali a rovnako ako SAPI, ani oni k nej v pripomienkovom konaní nemali žiadne pripomienky,“ uzavrel Lupták.

Protest pred parlamentom

Beriete nám pracovné miesta, Cudzím dávate, nám beriete – takéto odkazy na transparentoch držali výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov, ktorí vo štvrtok prišli protestovať pred budovu Národnej rady SR. Protest organizovala SAPI. Reagovala tak na zastavenie štátnych dotácií tým výrobcom, ktorí regulačnému úradu alebo distribučným spoločnostiam vlani neoznámili, že sa budú o podporu uchádzať aj v tomto kalendárnom roku. Výrobcovia však tvrdia, že podporu nedostali ani tí, ktorí si zákonnú povinnosť splnili. Postup úradov označujú za byrokratickú šikanu.

Bez podpory 1 200 výrobcov

Tento rok pôjde na podporu zelenej elektriny o 67,6 mil. eur menej. Z celkového počtu približne tritisíc výrobcov podľa údajov ÚRSO totiž nedostane podporu takmer 1 200. Štátnu podporu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny v koncových cenách, si totiž môže nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví