Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
14. augusta 2015 11:28 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulátor si chce posvietiť na majetok distribučiek

Regulačný úrad má podozrenie, že distribučné spoločnosti si dávajú do nákladov fiktívne majetky.

Distribučné spoločnosti čaká väčšia kontrola zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík už požiadal na piatkovom stretnutí predsedu vlády Roberta Fica o navýšenie rozpočtu úradu pre potreby zvýšenia kontroly spoločností, ktoré distribuujú na Slovensku elektrinu či plyn. „Prisľúbil som pánovi predsedovi ÚRSO, že v rámci rozpočtu mu navýšime určitú sumu peňazí, ktorá mu umožní urobiť objektívne zhodnotenie majetku distribučných spoločností,“ povedal po stretnutí Fico.

Fiktívne majetky

Podľa predsedu vlády má regulačný úrad podozrenie, že distribučné spoločnosti si dávajú do nákladov rôzne fiktívne majetky. „Sú veľké podozrenia, že distribučné spoločnosti si do nákladov započítavajú fiktívne majetky. Môže sa stať, že spoločnosti si niektoré nákladové položky vymýšľajú. Chceme mať preto reálny pohľad na veci, preto sa stotožňujeme s regulačným úradom, keď hovorí, že najpodstatnejšie je ohodnotiť skutočný majetok distribučnej spoločnosti,“ povedal Fico.

Môžno klesnú ceny

Po hlbšej kontrole distribučných spoločností by mohla podľa predsedu vlády a šéfa regulačného úradu klesnúť aj cena energií. O koľko by to mohlo byť, nechcel premiér špekulovať. „Ak nebudeme kontrolovať správanie sa týchto distribučných spoločností, tak cena elektriny či plynu pôjde prudko hore, lebo budú naháňať svoj zisk,“ konštatoval Fico, ktorý rázne odmietol akékoľvek úvahy iných politických strán o zrušení regulácie cien energií, či už pre domácnosti alebo pre malé podniky.

Reguláciu chce posilňovať

Predseda vlády je presvedčený, že regulácia má dôležitý význam pri udržiavaní dobrých cien plynu a elektriny pre domácnosti. „Do konca tohto volebného obdobia budeme presadzovať veľmi jasnú regulačnú politiku. Rovnako budeme chrániť regulačný rámec, ktorý sme zakotvili do príslušnej legislatívy. Pokiaľ sa nám podarí byť súčasťou novej vlády po marcových voľbách v roku 2016, tento regulačný rámec budeme naďalej chrániť. Nebudeme robiť žiadne útoky na regulačný úrad. Je to nezávislý inštitút,“ uzavrel Fico, podľa ktorého by sa mohol regulačný rámec v budúcnosti ešte posilňovať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame