Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina SEPS
Ilustračné foto SITA
6. decembra 2016 11:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulátor sa bráni. G-komponent je v súlade s európskou legislatívou.

Podľa regulačného úradu bol poplatok za prístup do siete u nás zavedený transparentne a plne v súlade s nariadením Európskej komisie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stále nevidí problém v takzvanom G-komponente, čiže poplatku výrobcu elektriny do distribučnej či prenosovej siete. Ako uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, poplatok nespochybnil svojím rozhodnutím ani Ústavný súd SR, ani Európska komisia. „G-komponent bol u nás zavedený transparentne a plne v súlade s platným nariadením Európskej komisie. Slovensko nie je ani zďaleka jediná krajina, kde G-komponent platí. Čo sa týka ostatných zmluvných vzťahov medzi účastníkmi trhu, k tým nemá úrad kompetencie sa vyjadrovať,“ uviedol Igaz.

Nespokojní malí výrobcovia

Malí výrobcovia elektriny protestujú proti novele vyhlášky ÚRSO, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou a plynom. Regulátor sa podľa nich snaží obísť rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci G-komponentu. Konštatujú to Slovenská asociácia fotovoltiky a OZE (SAPI), Asociácia malých vodných elektrární, Asociácia hydroenergetikov Slovenska, Komora užívateľov a výrobcov obnoviteľných zdrojov energie a občianske združenie Energia budúcnosti.

Krivý energetický systém?

Podľa riaditeľky SAPI Veroniky Galekovej robí ÚRSO tú istú chybu, keď sa opäť usiluje vyhláškou obísť znenie zákona a zaviesť G-komponent aj pre tých výrobcov, ktorí nemajú s prevádzkovateľom distribučnej sústavy uzavretú zmluvu o prístupe do distribučnej sústavy. „Stále tu vznikajú vyhlášky, ktoré opakujú tie isté chyby. Dokedy sa energetický systém na Slovensku bude kriviť nariadeniami, ktoré navyše nemajú oporu v zákone? Musíme si uvedomiť, že takéto konanie je v rozpore so záujmami Slovenska, je v rozpore s podporou podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku za tieto chyby zaplatia slovenské domácnosti,“ uviedla na pondelňajšej tlačovej besede Galeková.

Výrobcovia zelenej energie regulátorovi vyčítajú protizákonné zavedenie povinnosti platiť G-komponent len na základe zmluvy o pripojení. „Podľa nálezu ústavného súdu môže byť G-komponent podmienený len zmluvou o prístupe do distribučnej sústavy,“ zdôraznila Galeková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame