Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com
4. novembra 2018 13:32 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/Admin

Regulátor: Pri cenách plynu sme urobili maximum

Domácnosti, ktoré plynom varia, si od decembra za plyn priplatia zhruba 0,91 eur za mesiac.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) je presvedčený, že pri schvaľovaní nových cien za dodávku plynu pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP) využil na maximum všetky svoje regulačné nástroje. Regulátor tvrdí, že pre štátnych plynárov uznal iba skutočne oprávnené náklady.

„Začali sme predmetné cenové konanie na základe návrhu od regulovaného subjektu SPP. Dôvodom bol mimoriadny nárast ceny zemného plynu na svetových burzách. Úrad v cenovom konaní využil v maximálne možnej miere svoje regulačné nástroje, aby ochránil záujmy slovenských domácností a regulovaného subjektu, teda spoločnosti SPP,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Priemerná koncová cena plynu pre slovenské domácnosti odoberajúce plyn od spoločnosti SPP sa od 1. decembra tohto roka zvýši v priemere o 5,96 %. „Napríklad, pre najpočetnejšiu kategóriu odberateľov, v tarife D1, ktorí plynom varia, to bude v praxi znamenať nárast nákladov o 0,91 eura za mesiac,“ konštatoval Igaz.

Ceny plynu pre domácnosti vzrástli aj začiatkom tohto roka, to v priemere o 0,38 %. Predtým však regulačný úrad rozhodol v šiestich prípadoch o poklese priemerných cien plynu. Začiatkom roka 2017 klesla maximálna cena za dodávku plynu v priemere o 2,6 %, začiatkom roka 2016 o 3,6 %, od júla toho istého roku o 4,9 %, od začiatku roka 2015 o 1,14 %, od septembra toho istého roku o 3,91 % a od začiatku roka 2014 klesli ceny plynu pre domácnosti v priemere o 0,23 %. Od začiatku roka 2013 vzrástli ceny plynu pre domácnosti v priemere o 0,46 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame