Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka Slovensko
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
5. augusta 2013 12:08 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulátor hľadá záchrancov pri dodávkach elektriny a plynu

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) už hľadá nových dodávateľov poslednej inštancie. Tí budú mať od budúceho roka povinnosť zabezpečiť pre odberateľov plynulú dodávku elektriny či zemného plynu v prípade, že zlyhá ich pôvodný dodávateľ. „Uchádzač, ktorý má záujem zúčastniť sa výberu na dodávateľa poslednej inštancie musí doručiť svoju žiadosť do 15. septembra tohto roku,“ informoval regulačný úrad.

V súčasnosti sú dodávateľmi poslednej inštancie (DPI) pri dodávkach elektriny Východoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Západoslovenská energetika a pri dodávkach zemného plynu Slovenský plynárenský priemysel. Dodávateľom poslednej inštancie sa však od budúceho roka môže stať každý subjekt, ktorý má povolenie na dodávku elektriny alebo plynu. Musí však splniť niekoľko podmienok. Uchádzači musia mať v prvom rade povolenie na podnikanie v energetike a vykonávajú dodávku elektriny najmenej päť rokov, respektíve zemného plynu tri roky.

Dodávateľ plynu musí taktiež dodržiavať štandardy kvality dodávky a má zabezpečený nákup komodity najmenej z dvoch zdrojov. Musí mať skúsenosti s dodávkami plynu pre domácnosti. Ak sa chce dodávateľom poslednej inštancie stať dodávateľ elektriny nesmel obdŕžať v ostatných dvoch rokoch pokutu od regulátora, musí taktiež dodržiavať štandardy kvality dodávky a musí byť súčasne výrobcom elektriny, pričom počas ostatných dvoch rokov vyrába elektrinu v objeme najmenej 100 tisíc megawatthodín ročne. Tak dodávateľ plynu, ako aj dodávateľ elektriny, nesmú mať nedoplatky voči správcovi dane a voči sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Dodávateľ poslednej inštancie je povinný namiesto pôvodných dodávateľov odberateľom dodávať energie počas troch mesiacov. Počas tohto obdobia si môže odberateľ vybrať nového dodávateľa, ktorý mu bude vyhovovať. Ak si však do troch mesiacov odberateľ nevyberie žiadneho nového dodávateľa elektrickej energie, automaticky sa v súčasnosti stane zákazníkom SSE, VSE či ZSE.

Inak je to pri výbere dodávateľa plynu. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, ak odberateľ počas troch mesiacov od zavedenia režimu dodávateľa poslednej inštancie neuzavrie zmluvu s novým dodávateľom plynu, dodávateľ poslednej inštancie mu plyn prestane dodávať a jeho prípadný odber bude posudzovaný ako čierny odber. Podľa informácií regulačného úradu, na Slovensku bol zatiaľ päťkrát vyhlásený režim dodávateľa poslednej inštancie pri dodávkach elektriny a raz pri dodávkach zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame