Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
11. novembra 2016 14:46 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulátor chce zmeniť pravidlá. Vraj pre ochranu odberateľov.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pripravil novú vyhlášku pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ide meniť pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a zemným plynom. Nové pravidlá by mali platiť od nového roka. „Cieľom návrhu novej vyhlášky je zohľadnenie zmien, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe na trhu s elektrinou a trhu s plynom, s dôrazom na ochranu odberateľa elektriny a odberateľa plynu,“ zdôvodnil v návrhu vyhlášky svoje kroky regulátor.

Pre prospech odberateľov

V prospech ochrany odberateľa by sa mali optimalizovať niektoré lehoty a postupy pri zmene dodávateľa elektriny či plynu. Taktiež by sa mala upraviť periodicita platenia preddavkových platieb, náležitosti niektorých zmlúv ako aj možnosť dohodnúť si platenie preddavkových platieb aj pri dodávke elektriny do odberného miesta vybaveného inteligentným meracím systémom. „Na základe praxe sa zosúlaďuje objednávanie objemu plynu v energetických jednotkách,“ dodal regulačný úrad.

Platenie preddavkov

Podľa novej vyhlášky, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, preddavková platba pri odberateľoch v domácnosti bude pri mesačnej periodicite preddavkových platieb vo výške jednej jedenástiny platby za elektrinu či plyn určená podľa spotreby za predchádzajúce zúčtovacie obdobie. Dodávateľ s domácnosťou sa môžu dohodnúť aj na zmene periocidity preddavkových platieb za predpokladu zmeny ceny energie alebo výšky jej odberu. Vyúčtovanie odberu energie sa bude vykonávať najmenej jedenkrát ročne formou vyúčtovacej faktúry.

Zmena distribučnej sadzby

Odberateľ bude mať po novom aj právo na zaradenie jeho odberného miesta do výhodnejšej distribučnej sadzby. „Umožní to zaradiť odberateľa energií do najvýhodnejšej distribučnej sadzby podľa predpokladaného množstva a charakteru odberu elektriny,“ konštatoval regulátor. Definitívne sa budú pri plyne používať pri objednávaní dennej kapacity prepravy plynu megawatthodiny namiesto kilowatthodín.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame