Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto SITA
27. apríla 2017 14:27 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulačný úrad vlani minul vyše päť miliónov eur

Regulačný úrad dosiahol vlani vlastné príjmy vo výške necelých pol milióna eur.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v minulom roku minul takmer všetky peniaze, ktoré mu boli pridelené zo štátneho rozpočtu. Ako vyplýva zo záverečného účtu úradu, výdavky boli pre regulátora schválené v objeme 5,046 milióna eur. Regulačný úrad pritom minul na svoju činnosť 5,044 milióna eur. „Hospodárili sme s pridelenými finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu v súlade s kritériami hospodárnosti a efektívnosti,“ konštatoval ÚRSO.

V roku 2015 pritom regulačný úrad hospodáril so sumou 3,418 milióna eur. Regulátor zdôvodnil potrebu navýšenia rozpočtu zabezpečením verifikácie hodnoty majetku regulovaných subjektov. ÚRSO v minulom roku najviac minul na tovary a služby, a to 2,230 milióna eur. Regulačný úrad okrem prostriedkov zo štátneho rozpočtu hospodáril aj so svojimi vlastnými príjmami. Tie dosiahli za vlaňajšok necelých pol milióna eur.

Jednou z hlavných činností regulačného úradu je kontrola regulovaných spoločností. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v minulom roku vykonal v regulovaných subjektoch celkovo 74 kontrol. Z toho bolo 39 kontrol v elektroenergetických firmách, 16 v plynárenských, 45 v teplárenských a osem vo vodárenských podnikoch. V jednom regulovanom subjekte sa v rámci jednej kontroly kontrolovalo viacero komodít – elektrina, plyn, teplo, voda.

V minulom roku vydal regulačný úrad 172 rozhodnutí o uložení pokuty v celkovej výške 349 350 eur. Najväčšia pokuta bola uložená spoločnosti Slovakia Energy. Spoločnosť dostala pokutu 100 tisíc eur za celkovo 15 rôznych druhov správnych deliktov.

Za chyby budú musieť spoločnosti vracať svojim odberateľom peniaze. Úrad uložil regulovaným subjektom, aby vrátili odberateľom elektriny a tepla finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných predpisov, v celkovej výške 171 622 eur. Odberatelia elektriny dostanú naspäť vyše 57 tisíc eur a odberatelia tepla viac ako 114 tisíc eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame