Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto Danilo Rizzuti/FreeDigitalPhotos.net
29. marca 2015 12:38 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Regulačný úrad robí pri biomase poriadky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR mení vyhlášku o podpore obnoviteľných zdrojov energií. V porovnaní s doterajším znením vyhlášky sa zjednocuje zatrieďovanie dreva do jednotlivých kvalitatívnych tried.

Výrobcov elektriny prostredníctvom biomasy čakajú zmeny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) totiž mení vyhlášku o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Návrhom novej vyhlášky sa má okrem iného precizovať kvalita biomasy, ktorá je vyrobená z dreva. „V porovnaní s doterajším znením vyhlášky sa zjednocuje zatrieďovanie dreva do jednotlivých kvalitatívnych tried podľa slovenských technických noriem, ako aj európskych technických noriem, pričom sa rozlišuje, či ide o energetickú drevnú štiepku a piliny alebo ihličnatú guľatinu a listnatú guľatinu,“ uviedol regulátor.

Nová povinnosť

Výrobcom elektriny tak vznikne po nadobudnutí účinnosti vyhlášky od mája tohto roka nová povinnosť. Budú musieť po novom uvádzať v evidencii o nadobudnutí skutočného množstva biomasy využitie na výrobu elektriny aj údaje o spracovateľovi biomasy. „Spracovateľom biomasy na účely tejto vyhlášky je osoba, ktorá spracováva, respektíve upravuje drevnú hmotu na biomasu,“ spresňuje regulačný úrad. Ten tak získa informácie, kto a ako biomasu pre výrobcu elektriny zaobstaral.

Chcú zamedziť podvodom

Nová vyhláška by mala taktiež obmedziť nekalé praktiky pri využívaní výhod spojených s výrobou elektriny prostredníctvom biomasy. Ide o to, aby výrobcovia elektriny neinkasovali za elektrinu vyrobenú vďaka obnoviteľným zdrojom vyššiu štátnu podporu, ako by mali v skutočnosti poberať.

Regulátor v novej vyhláške presnejšie upravil posudzovanie zariadení výrobcov elektriny, ktoré sú zložené z viacerých generátorov a ktoré sa postupne uvádzajú do prevádzky. „Ustanovuje sa, že každý generátor elektriny sa posudzuje samostatne na účely dĺžky doby podpory. Touto úpravou sa obmedzuje účelové správanie tých výrobcov elektriny, ktorí svoje zariadenie výrobcu elektriny (generátory) uvádzajú do prevádzky postupne tak, aby získali vyššiu cenu elektriny pre stanovenie doplatku v porovnaní s inými výrobcami elektriny, ktorí svoje zariadenie uviedli do prevádzky ako celok v rovnakom čase,“ konštatoval regulačný úrad.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies