Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
10. októbra 2017 13:01 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Regulačný úrad chce nastaviť optimálne ceny elektriny

Regulátor momentálne pracuje na maximálnom využití regulačných nástrojov, keďže cena silovej elektriny na trhoch neustále rastie.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) priznal, že pre neustále rastúce ceny silovej elektriny na trhoch musí využiť regulačné nástroje v maximálnej možnej miere. „Momentálne pracujeme na tom, aby pri maximálnom využití regulačných nástrojov sme dokázali zabezpečiť optimálne koncové ceny energií pre slovenské domácnosti a podnikateľov. Samozrejme v mantineloch, ktoré umožňuje platná legislatíva a pri zohľadnení oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu,“ informoval regulátor.

Domácnosti a malí a strední podnikatelia by sa mali budúcoročné ceny elektriny dozvedieť koncom novembra, respektíve začiatkom decembra. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených regulátorom, cena jedného druhu elektriny sa na burze ku koncu septembra pohybovala na úrovni 40 eur a druhého typu elektriny na úrovni zhruba 38 eur za megawatthodinu. V septembri minulého roka bola pritom burzová cena takzvanej silovej elektriny vo výške 32, respektíve 28 eur za megawatthodinu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví do koncových cien elektriny počíta s priemernou veľkoobchodnou cenou elektriny na tento rok vo výške necelých 28 eur za megawatthodinu. Pri stanovení budúcoročnej koncovej ceny elektriny pracuje regulátor s aritmetickým priemerom denných cien druhého typu silovej elektriny na pražskej burze v prvom polroku. Veľkoobchodná cena tohto typu elektriny bola v prvom polroku tohto roka na úrovni od približne 31 eur do 33 eur za megawatthodinu. Veľkoobchodná cena prvého typu elektriny sa pohybovala od zhruba 32 eur do necelých 52 eur za megawatthodinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame